«ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΕ» ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ Η ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Διπρόσωπη εμφανίστηκε στο κλειστό της Νεάπολης η Ολύμπια Λάρισας, με αποτέλεσμα η καλή εικόνα του πρώτου μέρους να δώσει τη θέση της σε λάθη, αστοχίες και κακές επιλογές στην επανάληψη, που στοίχισαν την ήττα με σκορ 44-48 από την Καλαμαριά, με τις «πορτοκαλί» να αποχαιρετούν πρόωρα το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εμφανίζοντας σαφώς πιο βελτιωμένη εικόνα από την πρεμιέρα της με αντίπαλο την Αναγέννηση Νέου Ρύσιου, η Ολύμπια Λάρισας παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ, αλλά και χωρίς να αποφεύγει τα λάθη σε άμυνα και επίθεση, βρέθηκε πίσω στο σκορ στις αρχές του ημιχρόνου, με τη Μαρία Κυριτσάκα να ανατρέπει με προσωπικούς πόντους το -7 και την Ολύμπια να αποσύρεται για την ανάπαυλα με το ταμπλό να γράφει 29-23.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο τρίτο 10λεπτο, καθώς οι «Πόντιες» με αντεπίθεση διαρκείας άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά, κλείνοντας την ψαλίδα και μειώνοντας στο καλάθι (41-39), με την ολική ανατροπή να επιτυγχάνεται στο 4ο 10λεπτο, οπότε και ο Απόλλωνας διακρίνοντας την αδυναμία της Ολύμπιας να βρει λύσεις αλλά και εκμεταλλευόμενος τη φυσιολογική κούραση της Κουτσουνούρη, κατέκτησε τη νίκη με σκορ 44-48.

Από τη «διπρόσωπη» Ολύμπια που προβλημάτισε και πάλι διακρίθηκαν η Μαρία Κυριτσάκα και η Ασημίνα Κουτσουνούρη (όσο άντεξε), ωστόσο η έλλειψη πλουραλισμού και φαντασίας στην επίθεση φαίνεται πως θα είναι η «αχίλλειος πτέρνα» της φετινής Ολύμπιας, με τους αντιπάλους να «διαβάζουν» εύκολα το παιχνίδι της, κουράζοντας ή μπλοκάροντας τα ατού της.

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι): Γαλιατσάτου, Ντριστέλλα 8, Ράπτη , Σουλιώτη 10(1), Κυριτσάκα 9(1), Λιάσκου, Σκαρλή, Μαγδαλιανίδου, Κουτσουνούρη 12(1), Καλλίδου 5(1).