ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ Η ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ!

Νίκη-ανάσα απέναντι στην Ολύμπια Λάρισας που ταξίδεψε στην Ξάνθη με μόλις 8 αθλήτριες πέτυχε η τοπική Ασπίδα, που στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση επικράτησε των «πορτοκαλί» με σκορ 62-56.

Το +6 του πρώτου ημιχρόνου, με την Ολύμπια να συντηρεί καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους μια μικρή διαφορά, έδωσε τη θέση του σε ένα καλό τρίτο 10λεπτο, με τις παίκτριες του Λότφι να «πατούν γκάζι» κλείνοντας στο +13 (31-44).

Η ολική ανατροπή ήρθε για την Ασπίδα στο τέταρτο 10λεπτο, καθώς οι ελάχιστες επιλογές από τον πάγκο και η αποβολή της Κουτσουνούρη με 5 φάουλ «έδωσαν φτερά» στις Ξανθιώτισσες, που με δύο εύστοχες βολές της Καραλίδου στην εκπνοή έφεραν το ματς στην παράταση (51-51).

Απογοητευμένες οι «πορτοκαλί» και δίχως επιλογές στην επίθεση υποτάχθηκαν στο έξτρα 5λεπτο, όπου σημείωσαν μόλις 5 πόντους!

Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής καταγράφεται και η παραίτηση Συρόπουλου από τον πάγκο του Ηρακλή και μάλιστα με αιχμές προς τις παίκτριές του, μετά την ήττα από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Δεκάλεπτα: 11-17, 22-28, 31-44, 51-51(κ.α.), 62-56

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 3(1), Καραλίδου Σ. 22(1), Κουτρουβέλη, Καρκώστα 12, Παπαχρυσοβέργη 1, Καραλή, Σαρβάνη, Σουλιώτη 14, Μαμαλίγκατζη 6, Καραλίδου Β., Σακουλάκη 2.

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι): Δημητρέλια, Ντούρα, Σουλιώτη 11(1), Λιάσκου 4, Σκαρλή 5, Μαγδαλιανίδου 12, Κουτσουνούρη 12(1), Καλλίδου 12(1)