ΗΤΤΑ ΜΕ… ΜΙΣΟ ΚΑΛΑΘΙ ΣΕ «ΝΕΚΡΟ» ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ!

Ήττα για την ΑΕΛ που στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 δεν τα κατάφερε εκτός έδρας χάνοντας στον πόντο με σκορ 65-64 από τον Α.Ο. Αμύντας Δάφνης Υμηττού.

Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία μια δυνατής μονομαχίας, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΕΛ να προηγείται με «βραχεία κεφαλή» στο ημίχρονο.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στην επανάληψη, ενώ στην τελευταία ουσιαστικά φάση του αγώνα και με το σκορ στο 64-64 η ομάδα του Αμύντα προσπάθησε να κάνει σουτ σε σημείο στο ύψος της γραμματείας, με τους παίκτες της ΑΕΛ να κάνουν αμυντική παγίδα στον Ζούπα, ο οποίος έπεσε επάνω στους παίκτες της ΑΕΛ, κερδίζοντας φάουλ σε νεκρό χρόνο, χωρίς όμως να έχει επιχειρήσει σουτ. Σε νεκρό χρόνο ευστόχησε στην πρώτη βολή δίνοντας τέλος στο ματς (65-64).

Όπως επισημαίνεται χαρακτηριστικά από την πλευρά της ΑΕΛ «σε έναν συγκλονιστικό στην εξέλιξή του αγώνα, που χαρακτηρίστηκε από διακυμάνσεις και πολλά λάθη εκατέρωθεν, αλλά με μία δίκαιη διαιτησία στο σύνολό της, θεωρούμε κρίμα μία λανθασμένη
απόφαση του κυρίου Βαρδάλου να καθορίσει υπέρ των γηπεδούχων το τελικό αποτέλεσμα και να μην διαμορφωθεί αυτό στην παράταση», με τους «βυσσινί» να ευχαριστούν ωστόσο θερμά « το φίλο Σωματείο του Αμύντα για την άριστη υποδοχή και φιλοξενία».

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 31-33,50-46, 65-64

Αμύντας  (Ζαβός): Ζούπας 12, Αγγελόπουλος 9 (1), Τοπάλι 2, Διαμαντόπουλος 12 (2), Κουκουνιάς, Βαρδιάνος 2, Μανσαράι 2, Δορκοφίκης, Παπαδούλης, Μπάρμπας 2, Βογιατζής 20, Καμπούρης 4.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 3 (1), Σταμπουλής 8, Τσιλούλης 11 (1), Καρατάσιος, Μαλτέσιος 6, Πολίτης 11 (1), Τσούτσος 3 (1), Δεληγεώργης 11 (1), Κουτίνας,
Φιλιππόπουλος, Κούβελας, Θορστέινσον 11.