ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ, ΑΛΛΑ ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΓΣΛ

Δεν μπόρεσε να χαμογελάσει στο τέλος ο Γυμναστικός στο αποψινό παιχνίδι με τον Ηρακλή στο κλειστό της Νεάπολης από τον οποίο και ηττήθηκε με 82-74, ύστερα από μεγάλη «μάχη».

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν ότι «έχτισαν» σε όλο το παιχνίδι.

Ο ΓΣΛ ξεκίνησε καλά το ματς με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Ηρακλή να παίρνει μια μικρή διαφορά (15-25).

Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως ανήκε στην ομάδα της Λάρισας η οποία άμεσα ροκάνισε την σε βάρος της διαφορά και κατάφερε να προηγηθεί κιόλας, ενώ στο ημίχρονο είχε προβάδισμα με 41-39.

Η σκληρή μάχη συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και τον ΓΣΛ να διατηρεί ανά διαστήματα μικρό προβάδισμα, (57-53 στο 30’).

Τρία λεπτά πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο τραυματίστηκε στον αστράγαλο ο Νίκολιτς ο οποίος μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά όμως κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα στην τέταρτη περίοδο.

Στα τελευταία  δέκα λεπτά έγινε μεγάλη μάχη. Ο ΓΣΛ προηγήθηκε με 62-57, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα, ο Ηρακλής με πρωτοστάτη τον Γκαγκαλούδη μείωσε την διαφορά και προηγήθηκε. Κράτησε το μικρό προβάδισμα και ο ΓΣΛ δεν μπόρεσε να ανατρέψει την σε βάρος του πια κατάσταση, γνωρίζοντας την ήττα με 74-82.

Διαιτητές: Μπήτης, Τσιαπλής, Παπαγερίδης

Δεκάλεπτα: 15-25, 41-39, 57-53, 74-82.

ΓΣΛ (Πέρκος): Τόζιος, Συνετός 3(1), Νίκολιτς 16(2), Τσουράκης 6, Κούτρας 9(2), Μπέμπης 12(4), Σπυρόπουλος 6, Γκιουλέκας 22(3).

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 11, Γιαννακίδης 5(1), Ονάσογλου 3(1), Δέσπος 1, Χρυσόπουλος 7(1), Γκαγκαλούδης 31(2), Ρουτκάουσκας 12, Χείλαρης 2, Καλαϊτζίδης 10(2).