ΒΑΘΜΟΣ (Χ)ΡΥΣΑΦΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ένα παιχνίδι που «στράβωσε» από νωρίς για τον Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο, έδειξε και το «μέταλλο» της ομάδας του Σάκη Θεοδοσιάδη, με τους Απολλωνιστές να παίρνουν ισοπαλία «χρυσάφι» με σκορ 1-1 στην έδρα του Ολυμπιακού Βόλου, παραμένοντας έτσι στην 1η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής!

Με το Διβανέ μόλις στο 11’ να απειλεί δείχνοντας τις προθέσεις των φιλοξενούμενων να χτυπήσουν το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 16’ όταν ο Μασάντο εκτέλεσε φάουλ και ο Οικονόμου με κεφαλιά έγραψε το 1-0 για τον Ολυμπιακό, ενώ η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε με τη συμπλήρωση του ημιώρου όταν ο Πέντα έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση.

Το παιχνίδι για τους Απολλωνιστές δυσκόλεψε 10’ λεπτά αργότερα όταν ο Σάββας χτύπησε εκτός φάσης αντίπαλο αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα, ωστόσο με την έναρξη της επανάληψης ο Απόλλωνας βρήκε δίχτυα καθώς στο 49’ ο Σαχινίδης ανατράπηκε καθαρά εντός περιοχής και το αδιαμφισβήτητο πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Σαρακατσάνης.

Ψύχραιμοι οι παίκτες του Απόλλωνα κατάφεραν να κρατήσουν το 1-1 μέχρι τέλους, με το Φιρινίδη να δηλώνει παρών σε προσπάθειες των Ιωαννίδη-Μασάντο, ενώ το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να πανηγυρίζουν τον πολύτιμο βαθμό που τους διατηρεί στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Ολυμπιακός Βόλου (Τίμος Καβακάς): Κατσούλης, Στουρνάρας, Ζώνας, Χολέβας, Σταύρου, Οικονόμου (58′ Ιωαννίδης), Μουκάμ (68′ Κέρι), Δωματάς, Μασάντο, Σουάνης (64′ Αναστασίου), Φλίγκος.

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Αγρόδημος, Σκούπρας, Καρακατσάνης (78′ Καμπέρης), Σαχινίδης, Πέντα (46′ Ιβανίδης), Διβανές (64′ Μανθάνο).