“ΛΕΥΚΗ” ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΥΡΝΑΒΟ ΣΤΗ ΦΑΛΑΝΗ

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία

Με νίκες των πρωτοπόρων Αχιλλέα Φαρσάλων και Δωτιέα Αγιάς και «λευκή» ισοπαλία στο γειτονικό ντέρμπι μεταξύ Φαλανιακού και Τυρνάβου ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΛ.

Καθοριστική νίκη για την παραμονή του στην κατηγορία πανηγύρισε και ο Σμόλικας Φαλάνης που επικράτησε εκτός έδρας της Αστραπής Ν. Πολιτείας με σκορ 0-1.

ΑΤΥΧΟΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ Ο ΤΥΡΝΑΒΟΣ

Η ατυχία έπαιξε καθοριστικό ρόλο σε ένα ακόμη παιχνίδι του Τυρνάβου ο οποίος αν και καλύτερος του Φαλανιακού δεν μπόρεσε να φύγει με τους 3 βαθμούς της νίκης από το γήπεδο της Φαλάνης παραχωρώντας λευκή ισοπαλία.

Οι πα’ικτες τουΧρ. Λόλα έδειξαν από την έναρξη του παιχνιδιού τις διαθέσεις τους και παραλίγο να προηγηθούν στο σκορ στο 2΄της αναμέτρησης όταν το πλασέ που επιχείρησε ο Απ. Καλέσης απέκρουσε με δυσκολία ο τερματοφύλακας του Φαλανιακού. Οι Τυρναβίτες συνέχισαν να πιέζουν και στο 17′ βρέθηκαν για μια ακόμη φορά κοντά στο γκολ αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Βλιώρας πέρασε ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι του Φαλανιακού.

Το ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποια άλλη κλασσική ευκαιρία ενώ και στο 2 ημίχρονο ο Τύρναβος δεν μπόρεσε να μετατρέψει την υπεροχή του σε γκολ χάνοντας μία ακόμη κλασσική ευκαιρία με τον Κοκόμπελη στο 70′. Στα αξιοσημείωτα της σημερινής αναμέρησης είναι και το ντεμπούτο του ταλαντούχου 14χρονου παίκτη του Τυρνάβου Γκουγκουλιάνα.

Τύρναβος (Χρ. Λόλας): Γραβάνης, Αυλογιάρης, Φούντας, Μεζίνι, Καρακάνος, Βλιώρας (50′ Ντονούδης), Καλέσης Απ., Γανός, Μπαζούκης (75′ Καλέσης Αχ.), Κοκόμπελης, Τζιόλας (87’Γκουγκουλιάνας).

Με αφορμή το κρίσιμο παιχνίδι της Μ. Τετάρτης στις 5 το απόγευμα στο γήπεδο του Τυρνάβου με τον Αετό Μακρυχωρίου που μπορεί να κρίνει κατά πολύ το αν η ομάδα του Τυρνάβου θα βρεθεί στην πρώτη τετράδα για να διεκδικήσει στα play off την άνοδό της στη Γ’εθνική η διοίκηση της ομάδας καλεί το φίλαθλο κόσμο να βρεθεί στο γήπεδο και να εμψυχώσει τους παίκτες στην προσπάθειά τους να πάρουν τη νίκη.