ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΥΛΑΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Με συντριβή στην έδρα του Ηρακλή με σκορ 95-49 και καταλαμβάνοντας την τιμητική 4η θέση ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών η Ολύμπια Λάρισας.

Αδιάφορες οι «πορτοκαλί» κρατήθηκαν στο παιχνίδι μόλις για ένα ημίχρονο, με τον Ηρακλή να παίρνει το… ρόπαλο στο τρίτο 10λεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-6 να «καθαρίζει» την αναμέτρηση.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε καμία κριτική καθώς από την Ολύμπια διασώθηκαν οι Κουτσουνούρη-Σουλιώτη, ενώ ενδεικτικό της ανυπαρξίας σε επιθετικό και αμυντικό τομέα είναι πως στο δεύτερο ημίχρονο η Ολύμπια πέτυχε μόλις 17 πόντους για να δεχθεί 63!

ΗΡΑΚΛΗΣ (Συρόπουλος): Τσουμπερλή 16, Ελευθεριάδου 15(3), Κωτούλα 16(2), Γιαννούδη, Ξανθυνίδου, Τσαμπούρη 8(2), Μαργαρίτη 3, Γεροστεργίου 7, Τζιότζιου 6,  Λαγκαδιώτου, Λογδανίδου 8, Καρακούλα 15.

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι): Δημητρέλια, Σουλιώτη 12(1), Ντούρα, Παπαστεργίου 2, Λιάσκου 6, Σκαρλή 2, Μαγδαλιανίδου 8, Κουτσουνούρη 19(1).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ

Η ομάδα του Συρόπουλου (Ηρακλής) θα διεκδικήσει την άνοδό της σε αγώνα που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή του Θωμά στο Βόλο με αντίπαλο το δεύτερο του Νοτίου ομίλου Ίκαρο Καλλιθέας, ενώ την απευθείας άνοδο στην Α1 πανηγύρισαν και επίσημα στον Ολυμπιακό Βόλου.

Τέλος νίκη παραμονής πέτυχε η συνήθης ύποπτη για υποβιβασμό Ασπίδα Ξάνθης, η οποία κατάφερε να κρατηθεί στην κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της!