«ΛΕΥΚΗ» ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΝΕΩΝ

Σε ένα κατάμεστο AEL FC ARENA που πάλλονταν από ζητωκραυγές και ενθουσιασμό 11.000 φιλάθλων  η Εθνική Νέων της χώρας μας στάθηκε «όρθια» απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα της Αυστρίας αποσπώντας το 0-0, σε ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον  μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Δύσκολο το έργο των πιτσιρικάδων του Γιάννη Γκούμα που βρήκαν απέναντί τους έναν άξιο αντίπαλο που διεκδίκησε τη νίκη μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έχοντας την κατοχή της μπάλας και ένα δοκάρι στο 13ο λεπτό.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τη φάση του 79ου λεπτού με τους Αυστριακούς να σκοράρουν και το βοηθό να ακυρώνει το τέρμα ως οφ σάιντ, σε μια οριακή φάση.

Πλέον  η Εθνική μας χρειάζεται μόλις ένα βαθμό για να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στην ημιτελική φάση του Πανευρωπαϊκού  Πρωταθλήματος Νέων 2015, βαθμό που θα διεκδικήσει την Κυριακή σε παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην Κατερίνη  με αντίπαλο την «αδιάφορη»  Γαλλία.