Ε(Χ)ΑΣΕ ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΒΕΡΤΖΟ Η ΑΕΛ!

Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη εκτός έδρας εμφάνιση η ΑΕΛ άφησε 2 βαθμούς στην Καρδίτσα παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στην Αναγέννηση στο άδειο λόγω τιμωρίας γήπεδο της γειτονικής πόλης και στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, «χάνοντας» όμως και τον Άγγελο Βέρτζο που αποχώρησε με ενοχλήσεις από το 6ο λεπτό της αναμέτρησης!

Η ΑΕΛ ατύχησε να βρεθεί απέναντι σε έναν πολύ καλό Κουτσόπουλο, με τον κίπερ της ΑΣΑ να κάνει σωρεία επεμβάσεων και σε έναν ακόμη καλύτερο Γκόλια που τουλάχιστο σε 3 περιπτώσεις πήρε τη… μπουκιά από το στόμα των επιθετικών της, με τους Μπόγιοβιτς και Μαρουκάκη να χάνουν μοναδικές ευκαιρίες να «καθαρίσουν» την αναμέτρηση!

Η υπεροχή των «βυσσινί» καρποφόρησε στο 45’+1’ όταν ο Μπουντόπουλος σε μια σπάνιας ομορφιάς κίνηση «ζύγισε» το πόδι του εκτός περιοχής αφήνοντας άναυδο τον Κουτσόπουλο, ενώ εξίσου όμορφη ήταν και η ισοφάριση της ΑΣΑ με τον Μαυριά στο 61’ να δέχεται τη μπάλα μετά από απομάκρυνση αμυντικού και με έναν «κεραυνό» εκτός περιοχής να νικά τον Ξενοδόχοβ.

Καταιγιστική η ΑΕΛ στο τελευταίο 20λεπτο, με τους Μαρουκάκη-Μπόγιοβιτς να χάνουν μοναδικά τετ α τετ, ενώ σωστά ακυρώθηκε ως φάουλ τέρμα του Μαρουκάκη στο 84’, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1.