ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΚΗ ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΑΕΛ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ

Στο στάδιο της Λαμίας και παρουσία 200 Λαρισαίων φιλάθλων έπεσε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League με την ΑΕΛ να μην εκμεταλλεύεται το «δώρο» της Καλλιθέας που νωρίτερα επικράτησε στο «Ελ Πάσο» της Κέρκυρας με 2-0 και να αποχωρεί ηττημένη  με σκορ 1-0 σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι

που στιγματίστηκε από αποβολές παικτών αλλά και των τεχνικών διευθυντών και των δύο ομάδων!

Με τη Λαμία να έχει την κατοχή της μπάλας και να καταγράφει την πρώτη καλή στιγμή της στο 13’ όταν χρειάστηκε η επέμβαση του Ξενοδόχοβ μετά από φάση διαρκείας, η ΑΕΛ άρχισε να βρίσκει τα «πατήματά» της μετά το 35’ χωρίς ωστόσο να φανεί απειλητική για την εστία του Πίτκα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος όταν και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 52’ καθώς μετά από κάθετη πάσα του Μπαλού ο Σιατραβάνης έκανε το σουτ, ο Ξενοδόχοβ απέκρουσε προσωρινά και ο επερχόμενος Μίλιεβιτς παίρνοντας το «ριμπάουντ» έγραψε με κοντινό πλασέ το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς, την ώρα που το τέρμα των γηπεδούχων «πυροδοτούσε» ένταση στην κερκίδα αλλά και στους πάγκους των δύο ομάδων με αποτέλεσμα την αποβολή των τεχνικών διευθυντών τόσο της Λαμίας όσο και της ΑΕΛ, με τους Μυροφορίδη και Κυπαρίσση να εγκαταλείπουν μέσα σε αποδοκιμασίες τους πάγκους των ομάδων τους!

Εκμεταλλευόμενη την ένταση αλλά και την έλλειψη καθαρού μυαλού από τους «βυσσινί» η Λαμία λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 61ο λεπτό όταν ο Μπαλού είδε εκτός εστίας τον Ξενοδόχοβ και επιχείρησε να τον «κρεμάσει» με τη μπάλα να βρίσκει αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στην αγκαλιά του κίπερ της ΑΕΛ που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Νέα ένταση πυροδοτήθηκε αυτή τη φορά στον αγωνιστικό χώρο ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων με τους Πάτο και Ζουλιώτη να αντικρίζουν την κόκκινη κάρτα του διαιτητή και τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με 10 παίκτες (76’), ενώ βροχή από μπουκάλια άρχισαν να πέφτουν στον αγωνιστικό χώρο, με τους οπαδούς των δύο ομάδων να συνεχίζουν την ανταλλαγή… γαλλικών, την ώρα που η ΑΕΛ πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση!

Στο 79’ ο νεοαποκτηθείς Βαρέλα απείλησε με φάουλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα το πλασέ του Μπόγιοβιτς έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Πίτκας και στο 85’ η εκτέλεση φάουλ του Κοντοχρήστου δεν βρήκε «βυσσινί» πόδια να σπρώξουν τη μπάλα στην εστία του εξουδετερωμένου τερματοφύλακα της Λαμίας!

Στο 5λεπτο των καθυστερήσεων η ΑΕΛ είχε ακόμη μια καλή στιγμή με το Μπόγιοβιτς, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ, με το σφύριγμα του Ηρακλειώτη Φουκάκη να βρίσκει την ομάδα της Φθιώτιδας να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη και τους παίκτες του Ντόστανιτς να διατηρούνται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας σε απόσταση μόλις 2 βαθμών από τη δεύτερη Κέρκυρα.

ΦΩΤΟ: LarissaSportNews