ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΗΝΕΙΟΥ 2016

Το αναλυτικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Πηνειού 2016 παρουσιάστηκε στο πλαίσιο συνέντευξης Τύπου που δόθηκε το μεσημέρι στο Μύλο του Παππά από τον αντιδήμαρχο Πολιτισμού Πάνο Σάπκα. Στη συνέντευξη παρέστησαν επίσης οι αντιδήμαρχοι Πρασίνου Δ. Αράπκουλε και Καθαριότητας Ν. Καλτσάς, ο αντιπρόεδρος της ΔΕΥΑΛ Θ. Καφφές

που βοήθησαν στους τομείς αρμόδιότητάς τους, και ο Κώστας Λαμπρούλης εκ μέρους του Συνεργείου Μουσικού Θεάτρου ως συνεργαζόμενος φορέας της Ευρωπαϊκής Ημέρας Μουσικής στην οποία εντάσσεται το μουσικό μέρος του Φεστιβάλ.

Τρίτη 21/6

από Κεντρική Πλατεία προς Κοίτη Πηνειού

18.00 Caracatu

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ

Κεντρική Σκηνή

19.00-19.30 Μαθητές Λεσχών Πολιτισμού (Τάσος Νοτόπουλος)

19.30-20.00 Μοντέρνα Μαθητική Ορχήστρα Λεσχών Πολιτισμού (Νίκος Κωτσιανούλης)

20.00-21.00 Brasilentina

21.00-22.30 Diminuita

22.30-00.00 Koza Mostra

Δεύτερη Σκηνή

18.30-19.15 Rock Band Σ.Ω.Λ.

19.15-20.00 The Road Miles

20.00-21.00 Craang

21.00-22.30 Electro Vampires

22.30-00.00 Sleepin Pillow

Χορευτική σκηνή

20.30-20.45 Art Gate – Διαμαρτυρία

21.00-00.00 That’s Right (DJs)

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

18.00-21.00 Δημοτικός Κουκλοθίασος Τιριτόμπα – Κουκλοθεατρικά Παιχνίδια

18.00-21.00 Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου-Ελασσόνας – Κατασκευές με φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά

18.00-21.00 Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Κινητή Παιχνιδιοθήκη

18.00-21.00 Ελίκη Διαμαντούλη & Αθηνά Φουστέρη (Αρχιτέκτονες) – Πειραματικό Εργαστήρι «παιΖΩ στο ΤΟΠΙΟ»

18.00-22.00 Σωματείο Εικαστικών 8 – Εικαστική Εγκατάσταση «Ηχόχρωμα»

18.30-21.30 Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος – Γλυκές Νότες (Τμήμα Ζαχαροπλαστικής) – Face Painting (Τμήμα Αισθητικής)

18.30-22.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Camera Obscura Installation

19:00-21:00 Εργαστήρι Ζωγραφικής Νίκος Σαμαράς & Cask Gallery – Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Εικαστικό Βιβλίο – Artist Book» (για παιδιά και εφήβους)

19.00-22.00 Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσικές… Πινελιές!

19.00-22.00 Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλ. Μηχ.-Ηλεκτρ. (Περ. Τμήμα Κ/Δ Θεσσαλίας) – Larissa Energy Day Παιχνίδια και διαγωνισμοί με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

19:30 – 21:30 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας – Η μπάντα της Βιβλιοθήκης (παιδιά άνω των 5 ετών)

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

18.00-21.00 Ε.Ο.Σ. Λάρισας – Τοίχος Αναρρίχησης

18.00-21.00 Ναυτικός Όμιλος Λάρισας – Συγχρονισμένη Κολύμβηση στη… στεριά

18.00-21.00 Α.Σ. Πολυδάμας Παγκρατιαστής – Γνωριμία με το Παγκράτιο

18.00-21.00 Α.Σ. Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Δύναμη – Επιτραπέζια Αντισφαίριση

18.30-21.00 Ποδηλατικές Δράσεις Λάρισας «Μια Λουρίδα» – Εκμάθηση ποδηλάτου για μικρούς και μεγάλους

19.00-21.00 J-Arts – Γνωριμία με το Kendo και το Judo

19.00-21.00 Fitness Club Dream Life – Yoga και Pilates

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Έκθεση Ζωγραφικής – Οι μαθητές ζωγραφίζουν για την Πολιτιστική Πρωτεύουσα

Διαδικτυακό Φωτογραφικό Περιοδικό fmag – Διαγωνισμός Φωτογραφίας με θέμα «Μουσική»

Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας – Φωτογραφίζοντας το Φεστιβάλ

Τετάρτη 22/6

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ

Κεντρική Σκηνή

21:00-21:30 Σύνολο Κρουστών Σ.Ω.Λ.

21.30-22.30 Λάργκο

22.30-00.00 Theodore

Χορευτική σκηνή

20.00-21.30 Εργαστήρι Παραδοσιακής και Λαϊκής Μουσικής “Μελωδία”

21.30-23.30 Ρεμπέτικη Ορχήστρα

Μουσική Δρόμου

19.30-21.00 Σχολή Rock-Pop Δημοτικού Ωδείου Λάρισας (Ντίνος Καραποστόλου)

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

18.00-21.00 Δημοτικός Κουκλοθίασος Τιριτόμπα – Κουκλοθεατρικά Παιχνίδια

18.00-21.00 Ελίκη Διαμαντούλη & Αθηνά Φουστέρη (Αρχιτέκτονες) – Πειραματικό Εργαστήρι «παιΖΩ στο ΤΟΠΙΟ»

18.00-21.00 Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Κινητή Παιχνιδιοθήκη

18.00-21.30 Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου-Ελασσόνας – Κατασκευές με φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά

18.00-22.00 Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας – Παιχνίδια του Κόσμου

18.30-20.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Ανοιχτό σεμινάριο φωτογραφίας για παιδιά και εφήβους

18.30-21.30 Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας – Στολίζουμε πιάτα με παραδοσιακά μοτίβα

18.30-21.30 Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος – Μικρομαγειρέματα (Τμήμα Μαγειρικής)

18.30-22.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Camera Obscura Installation

19.00-21.00 Ομάδα Έκφραση – Θεατρικό Παιχνίδι «Ψίθυροι του ποταμού»

19:00-21:00 Εργαστήρι Ζωγραφικής Νίκος Σαμαράς & Cask Gallery – Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Εικαστικό Βιβλίο – Artist Book» (για παιδιά και εφήβους)

19.00-21.30 Νουτοπία – Εικαστικό Εργαστήρι «Διαβάζω μέσα στο νερό το άλφα, το βήτα και το ρω»

19.00-22.00 Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Πλάθοντας… μουσική!

19.00-22.00 Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλ. Μηχ.-Ηλεκτρ. (Περ. Τμήμα Κ/Δ Θεσσαλίας) – Larissa Energy Day Παιχνίδια και διαγωνισμοί με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

19:30 – 21:30 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας – Ζήσαν αυτοί κι εμείς καλύτερα (παιδιά άνω των 10 ετών και ενήλικες)

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

17.00-00.00 Ball in the Box – Επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι σε ανθρώπινη κλίμακα

18.00-20.30 Ακαδημία Ποδηλασίας του Δήμου Λαρισαίων – Γνωριμία με το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

18.00-21.00 Ε.Ο.Σ. Λάρισας – Τοίχος Αναρρίχησης

18.00-21.00 Ναυτικός Όμιλος Λάρισας – Δράση ευαισθητοποίησης I LIVE FOR ME

18.00-21.00 Α.Σ. Πολυδάμας Παγκρατιαστής – Γνωριμία με το Παγκράτιο

18.00-21.00 Α.Σ. Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Δύναμη – Επιτραπέζια Αντισφαίριση

18.00-00.00 Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ  – Μπριτζ & Αγωνιστικό Τάβλι

18.30-21.00 Ποδηλατικές Δράσεις Λάρισας «Μια Λουρίδα» – Εκμάθηση ποδηλάτου για μικρούς και μεγάλους

19.00-21.00 Ποδηλατικός Α.Σ. Πηνειός – Ποδηλατοδεξιοτεχνία (μικρή πίστα ποδηλασίας)

19.00-21.00 Τμήμα Αθλητισμού Δήμου Λαρισαίων – Αγώνες Beach Volley και Beach Handball

19.00-21.00 Fitness Club Dream Life – Total Body και Brazilian Hips

20.00-21.00 Μάχη Αρβανίτη – Ανοιχτό μάθημα Yoga

21.00-22.30 J-Arts – Γνωριμία με το Kendo και το Judo

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Νέα Ακρόπολη – Happening “Τι αγαπάω στη Λάρισα”

Έκθεση Ζωγραφικής – Οι μαθητές ζωγραφίζουν για την Πολιτιστική Πρωτεύουσα

Διαδικτυακό Φωτογραφικό Περιοδικό fmag – Διαγωνισμός Φωτογραφίας με θέμα «Μουσική»

Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας – Φωτογραφίζοντας το Φεστιβάλ

Πέμπτη 23/6

Παρέλαση από Μύλο του Παππά προς Κοίτη Πηνειού

20.00 Φιλαρμονικές Ορχήστρες Rybnik & ΔΩΛ (Διεθνές Φεστιβάλ Φιλαρμονικών)

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ

Κεντρική Σκηνή

21.00- 22.30 Ελληνικό Λαϊκό Πρόγραμμα (Αλέξανδρος Τσιωνάς – Χρήστος Παπαχρήστος)

22.30-00.00 Παντελής Αμπαζής – Θανάσης Βυσκαδουράκης «σύκο από τον καναπέ»

Χορευτική σκηνή

19:45-20:15 Λέσχες Πολιτισμού – Zumba Kids

20:15-20:45 Ε.Σ. Αμπελοκήπων – Zumba Kids

21.00-23.30 Blue Matter Swing band

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

18.00-21.00 Δημοτικός Κουκλοθίασος Τιριτόμπα – Κουκλοθεατρικά Παιχνίδια

18.00-21.00 Ελίκη Διαμαντούλη & Αθηνά Φουστέρη (Αρχιτέκτονες) – Πειραματικό Εργαστήρι «παιΖΩ στο ΤΟΠΙΟ»

18.00-21.00 Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Κινητή Παιχνιδιοθήκη

18.00-21.30 Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου-Ελασσόνας – Κατασκευές με φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά

18.00-22.00 Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας – Παιχνίδια του Κόσμου

18.30-20.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Ανοιχτό σεμινάριο φωτογραφίας για παιδιά και εφήβους

18.30-21.30 Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας – Στολίζουμε πιάτα με παραδοσιακά μοτίβα

18.30-21.30 Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος – Κατασκευές, Παραμύθια και Παιχνίδια (Τμήμα Προσχολικής Αγωγής)

18.30-22.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Camera Obscura Installation

19.00-21.00 Λέσχες Πολιτισμού – Θεατρικό Παιχνίδι «Ψίθυροι του ποταμού»

19.00-21.00 Σύλλογος Φίλων του Πηνειού & Δίχως Ωμέγα – Θεατρικό Παιχνίδι «…του Πηνειού και του νερού»

19.30-21.30 Νέα Ακρόπολη – Ομαδικά παραδοσιακά παιχνίδια & Book Sharing

19:30 – 21:00 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας – Μεγάπολις (παιδιά άνω των 6 ετών)

19.00-22.00 Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλ. Μηχ.-Ηλεκτρ. (Περ. Τμήμα Κ/Δ Θεσσαλίας) – Larissa Energy Day Παιχνίδια και διαγωνισμοί με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

19.30-21.30 Λέσχες Πολιτισμού – Action Painting

21:00-22:30 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας – Μην σκεπάζεις το ποτάμι (για ενήλικες)
ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

17.00-00.00 Ball in the Box – Επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι σε ανθρώπινη κλίμακα

18.00-21.00 Ε.Ο.Σ. Λάρισας – Τοίχος Αναρρίχησης

18.00-21.00 Ναυτικός Όμιλος Λάρισας – Πρώτες Βοήθειες σε συνεργασία με την ΕΠΙΖΩ

18.00-21.00 Α.Σ. Πολυδάμας Παγκρατιαστής – Γνωριμία με το Παγκράτιο

20.30-21.00 Capoeira Jacobina Arte Larissa – Επίδειξη Capoeira

18.00-21.00 Α.Σ. Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Δύναμη Λάρισας – Επιτραπέζια Αντισφαίριση

18.00-00.00 Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ  – Μπριτζ & Αγωνιστικό Τάβλι

18.30-21.00 Ποδηλατικές Δράσεις Λάρισας «Μια Λουρίδα» – Εκμάθηση ποδηλάτου για μικρούς και μεγάλους

19.00-21.00 J-Arts – Γνωριμία με το Kendo και το Judo

19.00-21.00 Fitness Club Dream Life – Zumba

20.00-21.00 Μάχη Αρβανίτη – Ανοιχτό μάθημα Σωματικής Ισορροπίας

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Έκθεση Ζωγραφικής – Οι μαθητές ζωγραφίζουν για την Πολιτιστική Πρωτεύουσα

Ακαδημία Ποδηλασίας Δήμου Λαρισαίων – Ποδηλατοπορεία από νηπιακούς ποδηλάτες

Διαδικτυακό Φωτογραφικό Περιοδικό fmag – Διαγωνισμός Φωτογραφίας με θέμα «Μουσική»

Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας – Φωτογραφίζοντας το Φεστιβάλ

Παρασκευή 24/6

Παρέλαση από ΔΩΛ προς Κοίτη Πηνειού

19:30 Φιλαρμονικές Ορχήστρες Rybnik, Ελασσόνας & ΔΩΛ (Διεθνές Φεστιβάλ Φιλαρμονικών)

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ

Κεντρική Σκηνή

20.30 – 21.00 Φιλαρμονική Ορχήστρα Rybnik (Διεθνές Φεστιβάλ Φιλαρμονικών)

21.00 – 22.00 Joey

22.00 – 00.00 Πάνος Μουζουράκης

Χορευτική σκηνή

21.00-00.00 Combo Despeto

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

18.00-21.00 Δημοτικός Κουκλοθίασος Τιριτόμπα – Κουκλοθεατρικά Παιχνίδια

18.00-21.00 Ελίκη Διαμαντούλη & Αθηνά Φουστέρη (Αρχιτέκτονες) – Πειραματικό Εργαστήρι «παιΖΩ στο ΤΟΠΙΟ»

18.00-21.00 Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός – Κινητή Παιχνιδιοθήκη

18.00-21.30 Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κισσάβου-Ελασσόνας – Κατασκευές με φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά

18.00-21.30 Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος – Αρτοποιήματα και Ζυμαράκια (Τμήμα Αρτοποιίας)

18.00-22.00 Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας – Παιχνίδια του Κόσμου

18.30-20.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Ανοιχτό σεμινάριο φωτογραφίας για παιδιά και εφήβους

18.30-21.30 Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας – Στολίζουμε πιάτα με παραδοσιακά μοτίβα

18.30-21.30 Νέα Ακρόπολη – Εργαστήρι δημιουργίας αρχαιολογικών αντιγράφων

18.30-22.00 Φωτογραφική ομάδα fplus – Camera Obscura Installation

19.00-21.00 Λέσχες Πολιτισμού – Θεατρικό Παιχνίδι «Ψίθυροι του ποταμού»

19.00-22.00 Δημιουργική Πόρτα – Εικαστική και θεατρική δράση «Παραμυθολογία στις όχθες του Πηνειού»

19.00-22.00 Πανελλήνιος Σύλλογος Διπλ. Μηχ.-Ηλεκτρ. (Περ. Τμήμα Κ/Δ Θεσσαλίας) – Larissa Energy Day Παιχνίδια και διαγωνισμοί με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

19.30-21.30 Λέσχες Πολιτισμού – Action Painting

19.30-21.00 ΧΟΡΙΠΠΟΣ Κέντρο εκπαίδευσης, διάγνωσης, άθλησης και θεραπειών – Σωματικό παιχνίδι έκφρασης από ξυλοπόδαρο

19:30 – 21:30 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας – Ποιητικές ανατροπές (παιδιά άνω των 10 ετών και ενήλικες)

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

17.00-00.00 Ball in the Box – Επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι σε ανθρώπινη κλίμακα

18.00-21.00 Ε.Ο.Σ. Λάρισας – Τοίχος Αναρρίχησης

18.00-21.00 Ναυτικός Όμιλος Λάρισας – Παιχνίδια με το νερό

18.00-21.00 Α.Σ. Πολυδάμας Παγκρατιαστής – Γνωριμία με το Παγκράτιο

20.30-21.00 Capoeira Jacobina Arte Larissa – Επίδειξη Capoeira

18.00-21.00 Α.Σ. Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Δύναμη Λάρισας – Επιτραπέζια Αντισφαίριση

18.00-00.00 Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ  – Μπριτζ & Αγωνιστικό Τάβλι

18.30-21.00 Ποδηλατικές Δράσεις Λάρισας «Μια Λουρίδα» – Εκμάθηση ποδηλάτου για μικρούς και μεγάλους

19.00-21.00 Fitness Club Dream Life – Pilates και Yoga

19.45-20.45 Σταυρούλα Γκανάτσα – Επίδειξη και ανοιχτό μάθημα Aerial Flow Τecnique

21.00-22.30 J-Arts – Γνωριμία με το Kendo και το Judo

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Έκθεση Ζωγραφικής – Οι μαθητές ζωγραφίζουν για την Πολιτιστική Πρωτεύουσα

Διαδικτυακό Φωτογραφικό Περιοδικό fmag – Διαγωνισμός Φωτογραφίας με θέμα «Μουσική»

Φωτογραφική Λέσχη Λάρισας – Προβολή φωτογραφιών της δράσης «Φωτογραφίζοντας το Φεστιβάλ»

*** ενδέχεται να υπάρξουν προσθήκες και αλλαγές στο πρόγραμμα

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ Paidis.com