ΙΣΟΠΑΛΗ  ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΙΛΙΚΟ Η ΑΕΛ

Παρουσιάζοντας καλό αγωνιστικό πρόσωπο και με τον Άγγελο Αναστασιάδη να μην προχωρά σε πολλές αλλαγές στο πρώτο μέρος, στις οποίες μας συνήθισε σε προηγούμενα παιχνίδια (πιθανώς και λόγω της αυριανής αναμέτρησης με τον Πανιώνιο στην Αθήνα), η ΑΕΛ έδωσε απόψε το τρίτο φιλικό της παιχνίδι στο ARENA με αντίπαλο τον Ατρόμητο,

πετυχαίνοντας μάλιστα και την πρώτη της ισοπαλία με σκορ 1-1

Με το Βαρέλα να προειδοποιεί από το 6ο λεπτό της αναμέτρησης, οι «βυσσινί» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 15’, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Ντέλετιτς έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και έφθασε στο Βαρέλα που με νέο σουτ άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 22’, με το Ντεγκρά να σώζει εντυπωσιακά, ενώ με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Λαμπρόπουλος έχασε «διπλή» ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του, όταν τα σουτ που επιχείρησε δεν βρήκαν στόχο.

Την ίδια τύχη για λογαριασμό του Ατρόμητου είχε σουτ του Ντιγκουανί από το σημείο του πέναλτι, που είδε τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ στο 34 λεπτό, με την ΑΕΛ να καταγράφει μια ακόμη ευκαιρία πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν σουτ του Φατιόν μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Οι αλλαγές του δευτέρου ημιχρόνου έριξαν το ρυθμό του αγώνα, με τον Ατρόμητο να πιέζει κερδίζοντας πέναλτι στο 68’, όταν ο Μασούρας ανέτρεψε εντός περιοχής το Λημνιό, και ο Παπαδόπουλος δε λάθεψε από τα 11 βήματα ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Με τους Μασούρα, Μονιάκη και Γιοβάνοβιτς να δημιουργούν σημαντικές ευκαιρίες από το 77’ έως και το 81’ και το γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να λέει «όχι», το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1, ενώ λίγο πριν υπήρξε ένταση στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των παικτών, όταν ο Λημνιός χτύπησε το Μασούρα με αποτέλεσμα την 3λεπτη διακοπή του αγώνα και την απόσυρση των 2 ποδοσφαιριστών από τους προπονητές τους!

ΑΕΛ (Αναστασιάδης): Ντεγκρά, Ναβάρο (65′ Μασούρας), Γκόλιας, Φάρκας (65′ Γιοβάνοβιτς), Κοντόρ (58′ Μονιάκης), Αναστασόπουλος (65′ Ουρτάδο), Φατιόν (68′ Καρατάσιος), Λαμπρόπουλος (68′ Σουλιώτης), Βαρέλα (65′ Χοτζάλι), Ντέλετιτς (65′ Μαρουκάκης), Γιαννιτσάνης.

ΦΩΤΟ: ArenaLarissa