ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ

Με όλους τους ποδοσφαιριστές στη διάθεση του Άγγελου Αναστασιάδη και τον υπό δοκιμή Χρήστο Τζάνη στην αποστολή η ΑΕΛ πραγματοποίησε το πέμπτο φιλικό στο πλαίσιο της προετοιμασίας της, αντιμετωπίζοντας στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων την τοπική ομάδα, επί της οποίας πέτυχε και την πρώτη της νίκη με σκορ 1-2 και ολική ανατροπή,

ισοφαρίζοντας στο 89’ και παίρνοντας τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Από νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους οι «βυσσινί» και για μια άτυπη… ρεβάνς του περσινού 3-0, καθώς μόλις στο 17’ και μετά από σέντρα του Ροβίθη ο Γιαννιτσάνης με κεφαλιά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων, για να ακολουθήσει νέα ευκαιρία στο 22ο λεπτό με πρωταγωνιστή το Μαρουκάκη.

Η απάντηση του ΑΟ Τρίκαλα ήρθε στο 35’ όταν μετά από «στημένο» του Μίνγκα η μπάλα βρήκε στα σώματα των αμυντικών, με τους γηπεδούχους ωστόσο να ανοίγουν πρώτοι το σκορ, όταν σουτ του Νικολακάκη  κόντραρε στο Μασούρα για να καταλήξει στα δίχτυα και το ματς να παίρνει φωτιά όταν ελάχιστα λεπτά αργότερα η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι με το Ροβίθη να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΑΟΤ μπροστά στο σκορ με 1-0, ενώ δευτερόλεπτα πριν ο  Μαρουκάκης έχασε νέα μοναδική ευκαιρία (45’) όταν η κεφαλιά του πέρασε μόλις άουτ.

Με την ΑΕΛ να πιέζει και να εμφανίζεται σαφώς καλύτερη το ματς είχε δραματικό φινάλε καθώς ο Καπός στο 89’ ισοφάρισε, για να ακολουθήσει η ολική ανατροπή με το Βαρέλα να σημειώνει το 1-2 στις καθυστερήσεις!