«ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΟ» 3-3 ΤΗΣ ΑΕΛ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Νέο δυνατό φιλικό για τους «βυσσινί» του Άγγελου Αναστασιάδη που με αφορμή την καθυστέρηση έναρξης του νέου πρωταθλήματος έδωσαν το Σάββατο γερό τεστ στους Ζωσιμάδες απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, με τον οποίο και αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3.

Με τους Ντεγκρά, Ναβάρο, Γκόλια, Φάρκας, Φατιόν, Οουσού, Αναστασόπουλο, Ναζλίδη, Ντέλετιτς, Βαρέλα και Αβραάμ ξεκίνησε η ΑΕΛ, που μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, καταγράφοντας την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης όταν φάουλ του Ντέλετιτς πέρασε ψηλά άουτ, ωστόσο ο ΠΑΣ ήταν αυτός που προηγήθηκε καθώς σε ανύποπτη φάση και μετά από μαρκάρισμα του Οουσού στο Γιάκο εντός περιοχής, ο Ακόστα δε λάθεψε από τα 11 βήματα, γράφοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 17ο λεπτό του αγώνα.

Η απάντηση ήρθε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο για την ΑΕΛ, όταν στο 25’ ήταν η σειρά του Ναζλίδη να ευστοχήσει σε κερδισμένο πέναλτι, φέρνοντας το ματς στα ίσα, με το διαιτητή να σφυρίζει λίγο νωρίτερα την παράβαση σε μαρκάρισμα του Καρανίκα επί του ορεξάτου Ντέλετιτς.

Η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 33’ με σκόρερ το Βαρέλα, που έγραψε το 1-2 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος ύστερα από μαρκάρισμα του Τζημόπουλου, ενώ πιστοποιώντας την ανωτερότητά τους οι «βυσσινί» μετουσίωσαν σε γκολ τις προσπάθειές τους όταν με σουτ του Ναζλίδη στο 42ο λεπτό τριπλασίασαν τα τέρματά τους, διαμορφώνοντας το σκορ σε 1-3.

Με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν την πρώτη επίσκεψη στα καρέ της ΑΕΛ στο 55’ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και το σουτ του Ακόστα να μπλοκάρει ο Ντεγκρά, ενώ ανάλογη τύχη είχε και προσπάθεια του Λαμπρόπουλου για λογαριασμό της ΑΕΛ, το σουτ του οποίου μπλόκαρε εύκολα ο Περιστερίδης.

Καλύτερος ο ΠΑΣ στην επανάληψη μείωσε το σκορ σε 2-3 με γκολ του Βιδάλ στο 69’, για να ισοφαρίσει με σουτ του Μαμπουλού στο 76ο λεπτό σε 3-3, σκορ που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της φιλικής αναμέτρησης, καθώς οι προσπάθειες του Καπού στο 85’ αλλά και του Μαρουκάκη στο 88’ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για την ΑΕΛ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η αποθέωση που γνώρισε από τους φιλάθλους των Ιωαννίνων κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο τεχνικός της ΑΕΛ Άγγελος Αναστασιάδης, με το Μακεδόνα τεχνικό να ανταποδίδει με ένα νεύμα στο ύψος της καρδιάς, καθώς και ο τραυματισμός του Μπόρισλαβ Γιοβάνοβιτς στην προθέρμανση με αποτέλεσμα να μείνει εκτός φιλικού, ενώ όπως έγινε γνωστό στο πλαίσιο της αγωνιστικής ετοιμότητας ενόψει του νέου πρωταθλήματος οι “βυσσινί” θα αντιμετωπίσουν το επόμενο Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με ώρα έναρξης στις 18:00.

ΦΩΤΟ: PASsports.gr