ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΑ, ΑΛΛΑ «ΛΥΓΙΣΕ» ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο μπόρεσε να γίνει πολύ απειλητικός  Γυμναστικός στα Πεύκα κόντρα στους γηπεδούχους Μαχητές, τους οποίους και κατάφερε να αιφνιδιάσει όταν ισοφάρισε στην τελευταία περίοδο σε 60-60, αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαμψαν την αντίστασή του και επιβλήθηκαν τελικά με 73-65.

Οι «πράσινοι» δεν έκαναν το καλύτερό τους δυνατό ξεκίνημα με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-15. Οι Μαχητές συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν πολύ, με ο ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους πίσω στο σκορ με 41-33.

Η ανάκαμψη για την ομάδα της Λάρισας ήρθε στην επανάληψη, όταν ο ΓΣΛ κατάφερε να «γυρίσει» το ματς και να μειώσει σε απόσταση αναπνοής (στο 30’ 56-54). Το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι καθώς ο Γυμναστικός ισοφάρισε σε 60-60 και όλα ήταν πια ανοιχτά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, μέχρι που οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερη ψυχραιμία στο τέλος και κατάφεραν να κερδίσουν με το τελικό 73-65.

Ο ΓΣΛ πάντως το πάλεψε και έδειξε για μια ακόμη φορά ότι έχει τις βάσεις για κάτι καλύτερο.

Tα δεκάλεπτα: 23-15, 41-33, 56-54, 73-65

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 8, Νικολόπουλος 3, Βελισσαρίου, Γερομιχαλός 9 (1), Καλαμπάκας 8, Ναούμης 15 (3), Στόλης 9, Τάταρης 2, Τζαουάρα 19 (1)

ΓΣΛ (Μπουλιάκης): Τόζιος 8 (1), Νίκολιτς 15 (3), Τσούμας Γ., Τσουράκης 4, Κούτρας 5, Μπέμπης 8 (2), Γκιουλέκας 15 (2), Χαιρετίδης, Σπυρόπουλος 10, Τσούμας Σ., Γουμενόπουλος.