Ο ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΡΝΑΒΟ ΕΝΩ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΡΟΕΛΑΥΝΕΙ

Στη 2η θέση της βαθμολογίας πέρασε ο Οικονόμος Τσαριτσάνης που επικράτησε σήμερα του Τυρνάβου με σκορ 0-2 στο τοπικό ντέρμπι του Τυρνάβου, εκμεταλλευόμενος και το «στραβοπάτημα» του Δωτιέα Αγιάς που ηττήθηκε από το Καλοχώρι με το ίδιο σκορ.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε το «αγγλικό» 3-2 του Αργυροπουλίου επί του Αστέρα Τυρνάβου, ενώ ακάθεκτος συνεχίζει πρωτοπόρος ο Αχιλλέας Φαρσάλων που «πέρασε» νικηφόρα και από την έδρα του Μακρυχωρίου επικρατώντας με 0-2.

ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΟΥ ΤΥΡΝΑΒΟΥ

Δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι της αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΛ ο Τύρναβος που υποχρεώθηκε σε ήττα στην έδρα του από τον Οικονόμο Τσαριτσάνης με 0-2.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 44’ ο Φτίκας εκμεταλλεύτηκε ωραία ενέργεια του Καλφούντζου και με πλασέ έγραψε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στην επανάληψη, ωστόσο ο Νούσιας στέρησε στο 73’ την ισοφάριση από τους παίκτες του Χρήστου Λόλα, λέγοντας «όχι» σε εντυπωσιακή καρφωτή κεφαλιά του Καλέση.

Ο Οικονόμος «κλείδωσε» τη νίκη του στο 87’, όταν ο Γκαμπέτας με σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το 0-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Τύρναβος (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Γκαμπέτας Χρ. (60′ Πέρπερας), Ροντούλης, Γκαντρής, Καρακάνος, Αυλογιάρης, Πατσιωτός, Ντονούδης, Βλιώρας, Καλέσης Απ. (89′ Ουγιάρος), Γανός (64′ Τζιόλας).

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Λεβέντης Γ. (85′ Μπουμπουνάρας), Σαπάκος, Μόσχος, Σακοράφας, Παληγιάννης, Καλφούντζος (57′ Παπαγιαννούλης), Φτίκας (72′ Γκαμπέτας Β.), Καραγκούνης, Χάμος.