ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΡΙΘΗΚΕ Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΕΛ ΜΕ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ Α2

Πάλεψε αλλά τελικά δεν τα κατάφερε να διευρύνει το σερί των νικών της ΑΕΛ, που σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα ηττήθηκε τελικά από τον Ηρακλή με 71-74, χάνοντας το ματς στις λεπτομέρειες και αποσπώντας δίκαια το χειροκρότημα της εξέδρας αλλά και των αντιπάλων.

Μάλλον «μουδιασμένοι» μπήκαν στο παρκέ της Νεάπολης οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (-14π.), ωστόσο η ανάκαμψη της τρίτης περιόδου και η εξαιρετική εμφάνιση του Θορστέινσον που «τράβηξε» και τους υπόλοιπους έδωσαν στην αναμέτρηση το χαρακτήρα του ντέρμπι.

Ψύχραιμος και έμπειρος ο Ηρακλής κράτησε το μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας μια δύσκολη εκτός έδρας νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-27, 30-44, 50-53, 71-74

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 9 (3), Πολίτης, Σταμπουλής 7, Παπαχρήστος 7 (1), Δεληγεώργης 2, Τσιλούλης 12 (3), Μαλτέσιος, Τσούτσος 8 (2), Θορστέινσον 26 (1).

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 17 (5), Γιαννακίδης 3 (1), Τότσιος 5 (1), Ονάσογλου, Δέσπος 6, Χρυσόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 27 (5), Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 4, Χείλαρης 6, Καλαϊτζίδης 4.
Οι αγώνες Αίολος Αστακού-Παγκράτι, Μαχητές Δόξας Πεύκων-Ηράκλειο και Αρκαδικός-Δούκας θα γίνουν στις 11 Ιανουαρίου, καθώς αναβλήθηκαν λόγω συμμετοχής αθλητών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, ενώ οι αγώνες Ηρακλής-Μαχητές Δόξας Πεύκων, Παγκράτι-Φάρος Κερατσινίου και Εθνικός-Αρκαδικός θα γίνουν στις 14 Ιανουαρίου, καθώς αναβλήθηκαν για τον ίδιο λόγο.