ΜΕ ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΓΣΛ

Κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα και μέσα σε μια πανίσχυρη έδρα ο ΓΣΛ δεν μπόρεσε να προτάξει τα στήθη του με αποτέλεσμα να ηττηθεί στην Αθήνα από τον Δούκα, μια από τις πρωταγωνίστριες ομάδες της Α2 Εθνικής κατηγορίας, με 103-61 και να αποχαιρετήσει έτσι το 2016 με ήττα.

Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να μπουν στο παιχνίδι εξ αρχής με αποτέλεσμα να βρίσκονται από νωρίς πίσω στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ το 28-19. Δεν άλλαξε κάτι στην δεύτερη περίοδο παρότι οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια προσπάθεια ανατροπής της κατάστασης, έτσι στο ημίχρονο ήταν πίσω με 51-34.

Κάκιστο ξεκίνημα στην επανάληψη με τον ΓΣΛ να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων που ήταν αμείλικτοι, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Γυμναστικού και στο 30’ το σκορ είχε ξεφύγει ήδη (79-43).

Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς οι Λαρισαίοι δεν είχαν τις δυνάμεις να κάνουν κάτι για να μειώσουν την σε βάρος τους διαφορά, αντιθέτως αυτή όλο και αυξανόταν για να σταματήσει το …κοντέρ στο τελικό 103-61.

Πλέον υπάρχει διακοπή πρωταθλήματος για τις γιορτές και αμέσως μετά τα Χριστούγεννα ο ΓΣΛ θα ξεκινήσει προετοιμασία για το επόμενο ματς που θα πραγματοποιηθεί πια το 2017, στο κλειστό της Νεάπολης κόντρα στον Εθνικό.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-34, 79-43, 103-61.

Διαιτητές: Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδου, Λιότσος
Δούκας (Τζήμας): Παπαμακάριος 18 (4), Κυρίτσης 21 (1), Μιλεντίγιεβιτς 3 (1), Κουκάς 3 (1), Καρρά 10, Ράπτης 8, Καραμπάτσος 6, Κανονίδης 5, Κομποδιέτας 10 (2), Μαστόρος 4, Μολφέτας 3 (1), Ρούμπιο 12.
ΓΣ Λάρισας (Πέρκος): Τόζιος 2, Συνετός, Νίκολιτς 13 (1), Τσουράκης 16, Χαιρετίδης 2, Κούτρας, Μπέμπης 7 (2), Σπυρόπουλος 8, Γουμενόπουλος, Γκιουλέκας 11 (1), Βουργιώτης 2.