ΜΕ ΝΙΚΗ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΕ ΤΟ 2016 Η ΑΕΛ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Α2

Με νίκη απέναντι στην Καβάλα με σκορ 68-60 «αποχαιρέτησε» το 2016 η ΑΕΛ, που στο πλαίσιο της 12ης εμβόλιμης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας χρειάστηκε μόλις ένα 10λεπτο καλού μπάσκετ για να πανηγυρίσει στο κλειστό της Νεάπολης.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι και με πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της η ΑΕΛ ευτύχησε να έχει σε καλή μέρα το Θ. Τσιλούλη, που με 17 προσωπικούς πόντους πήρε πάνω του την ομάδα και με άξιο συμπαραστάτη το Θορστέινσον οδηγήθηκαν στη νίκη, παρότι στο 3ο 10λεπτο και σε ένα «ξέσπασμα» των φιλοξενούμενων βρέθηκαν στο -6.

Καθοριστική η απόδοση του 4ου 10λέπτου για τους «βυσσινί», καθώς «έσφιξαν» τις άμυνες και με επιμέρους σκορ 19-5 δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι σε έναν πολύ άστοχο, ειδικά από τα 6.75, αντίπαλο.

Δεκάλεπτα: 23-15, 39-35, 49-55, 68-60.

ΑΕΛ (Αβραάμ Παπαδόπουλος):  Σαριμπαλίδης 6(2), Πολίτης, Σταμπουλής 9 (1), Παπαχρήστος 10, Δεληγεώργης 4, Τσιλούλης 17 (1), Μαλτέσιος 4, Τσούτσος 3, Θορστέινσον 15

Καβάλα (Ηλίας Μωσαΐδης): Αναστασάκης, Μανούσος 4, Μάτζουρτζακ 6, Σαββίδης, Κελαΐδης, Κυριάκου, Κουμλελής 6, Γκέλιος 7, Μούκας 6, Σκλήβας 21 (1), Μανάκας 3(1), Ερεβμπεναζιέ 7 (1)