ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ

Φάνηκε η απουσία λύσεων στον πάγκο της ομάδας-Στο ΓΝΛ η Κουτσουνούρη

Με την Κουτσουνούρη στα… πιτς για ένα ολόκληρο 10λεπτο λόγω μεγαλοπρεπέστατης αγκωνιάς που δέχτηκε στην αρχή του δευτέρου 10λέπτου και την έμπειρη Κυριτσάκα εκτός λόγω τραυματισμού που μπορεί να της κοστίσει ακόμη και ολόκληρο το υπόλοιπο της σεζόν,

υποδέχτηκε η Ολύμπια τον Ηρακλή στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 54-77.

Με τις Καλλίδου και Κουτσουνούρη να σηκώνουν το κύριο βάρος του αγώνα ξεκίνησε το παιχνίδι στο κλειστό της Νεάπολης, ωστόσο ο τραυματισμός της Κουτσουνούρη αποσυντόνισε τις «πορτοκαλί» που είδαν τη διαφορά να «ανοίγει» εις βάρος τους με τη λήξη του ημιχρόνου (27-41), την ώρα που ήταν εμφανέστατη η «γύμνια» και η αδυναμία λύσεων από τον πάγκο.

Παρά την επιστροφή της Κουτσουνούρη, που αγωνίστηκε με πόνους και μετά από παγοθεραπεία για το χτύπημα που δέχτηκε στο πρόσωπο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Ηρακλή να «πατάει γκάζι» εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +21 στο τρίτο 10λεπτο, κλείνοντας με το σκορ στο 37-58 μετά από εντυπωσιακό buzzer beater της Κωτούλα από το κέντρο του γηπέδου!

Η εκ νέου αφύπνιση της Καλλίδου στο τέταρτο 10λεπτο δεν στάθηκε ικανή να ανατρέψει την κατάσταση, ενώ η οριστική αποχώρηση της Κουτσουνούρη 6’ περίπου λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα επέτρεψε στον Ηρακλή να πανηγυρίσει μια άνετη νίκη με σκορ 54-77, την ώρα που η Ολύμπια υποχωρούσε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναμφισβήτητα ο τίτλος της καλύτερης παίκτριας της Ολύμπιας πηγαίνει δικαιωματικά στην Αφροδίτη Καλλίδου (22 π.,3 τρ.) που συνεχίζει το πολύ καλό πρωτάθλημα «κρατώντας» σήμερα την ομάδα μετά και τον τραυματισμό της Κουτσουνούρη, ενώ η αρχηγός των «πορτοκαλί» κατέληξε στο εφημερεύον Γενικό Νοσοκομείο Λάρισας προκειμένου να εκτιμηθεί ο τραυματισμός της (χτύπημα στη μύτη).

Δεκάλεπτα: 16-19, 27-41, 37-58, 54-77

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι): Δημητρέλια, Ντριστέλα 2, Ράπτη, Σουλιώτη 10(2), Παπαστεργίου, Λιάσκου, Σκαρλή 2, Μαγδαλιανίδου 4, Κουτσουνούρη 14, Καλλίδου 22(3), Ντούρα.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Συρόπουλος): Ελευθεριάδου, Τσουμπερλή 6, Κωτούλα 22(4), Γιαννούδη, Τσακίρη, Τσαμπούρη 17(4), Μαργαρίτη 8, Κομνηνού, Γεροστεργίου 8, Τζιότζιου 2, Λογδανίδου 14, Καρακούλα.