ΝΤΕΡΜΠΙ ΓΙΑ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΡΟΖ ΦΥΛΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ

Ντέρμπι για γερά νεύρα την Κυριακή στο κλειστό της Νεάπολης με την Ολύμπια Λάρισας να επιστρέφει στις νίκες κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα, σε μια αγχωτική όπως εξελίχθηκε επικράτηση επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 58-55, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών.

Νευρικές και άστοχες εμφανίστηκαν στο πρώτο 10λεπτο οι «πορτοκαλί» που βρέθηκαν στο -4, ενώ μεταμορφωμένες προς το καλύτερο στο δεύτερο μισό και με την αφύπνιση της Κουτσουνούρη που «τράβηξε» και τις υπόλοιπες έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (35-27).

Οι σωστές επιλογές στην επίθεση και η καλή αμυντική λειτουργία έδωσαν «αέρα» 11 πόντων στις Λαρισαίες με τη συμπλήρωση του τρίτου 10λέπτου, ωστόσο κάποια λάθη της διαιτησίας αλλά και η αγωνιστικότητα των «Ποντίων» εκνεύρισαν την Ολύμπια που «μεταμορφώθηκε» στο τέταρτο 10λεπτο δίνοντας το δικαίωμα στον Απόλλωνα να «ροκανίσει» τη διαφορά, παίρνοντας και «κεφάλι» στο σκορ με 50-52!

Οι 7 συνεχόμενοι πόντοι της Ολύμπιας, δια χειρός Κουτσουνούρη, επανέφεραν τις… καρδιές στη θέση τους, με τον αγώνα να καταλήγει σε «πορτοκαλί» χέρια.

Δεκάλεπτα: 14-18, 35-27, 48-37, 58-55

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι): Σουλιώτη 13(2), Παπαστεργίου 4(1), Λιάσκου 2, Σκαρλή 8(2), Μαγδαλιανίδου 8, Κουτσουνούρη 20(1), Καλλίδου 4, Δημητρέλια, Ντούρη, Μαρκούτη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γκογκάκης): Σταμπή, Ιγγλέζου 13(4), Παλλάνη 6(1), Καλαντίδου 5, Ακσεχέρογλου 8, Σολωμού 13(2), Καϊμακτσή 10(1).