ΝΙΚΗ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟ

Με νίκη του πρωτοπόρου Ηρακλή Λάρισας, που έκαμψε στις καθυστερήσεις την αντίσταση του Κιλελέρ επικρατώντας με 0-1, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΛ.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής ξεχώρισε το «διπλό» του Αμπελωνιακού στις Νέες Καρυές, ενώ ισοπαλία εκτός έδρας απέσπασε και ο Δαμασιακός απέναντι στον Ατρόμητο Αγίων Αναργύρων.

ΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ Ο ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ!

Με μια σημαντική εκτός έδρας επιτυχία συνέχισε την προσπάθειά του στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΛ ο Αμπελωνιακός, που στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής επικράτησε με 0-1 των Νέων Καρυών, χάρη σε ένα τέρμα του Πατρίκου.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι κέντρου οι γηπεδούχοι απείλησαν αρχικά, με τους Τριανταφυλλόπουλο και Μάτο να μην βρίσκουν στόχο, ενώ η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε με τη συμπλήρωση του ημιώρου, όταν η μπαλιά του Τσετιροκλή βρήκε το Βούκια, τον οποίο πρόλαβαν οι αμυντικοί.

Με την επανάληψη οι παίκτες του Γ. Παπαδημητρίου στην πρώτη τους επίσκεψη με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ βρήκαν και δίχτυα, αφού στο 58’ ο Βούκιας με μπαλιά ακριβείας από το κέντρο βρήκε τον Πατρίκου στην πλάτη της άμυνας και εκείνος δεν αστόχησε γράφοντας το 0-1.

Πράπας, Ξαφάρας και Ταρταμπούκας έψαξαν χωρίς αποτέλεσμα το γκολ της ισοφάρισης για τις Νέες Καρυές, με τον Αμπελωνιακό να αποχωρεί πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη.

Νέες Καρύες (Βαγγέλης Μπιρσίμης): Καλλιμάνης, Σιδέρης, Σέτζας, Τσιώλης Β., Καφφές, Σχοινάς (85′ Εμμανουήλ), Τριανταφυλλόπουλος (55′ Ξαφάρας), Πράπας, Τσιώλης Ν., Μάτος (77′ Ζαίμι), Ταρταμπούκας.

Αμπελωνιακός (Γιάννης Παπαδημητρίου): Βραζιτίκος, Μεσημέρης (55′ Ψύρρας), Κωτούλας, Αλεξόπουλος, Παυλίδης, Δαλακώνης, Λιάκος (65′ Αρσένης), Πατρίκου, Βούκιας (77′ Ιωαννίδης), Τσετιροκλής, Μπόντε.