ΔΥΟ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΛ ΣΤΑ “35α ΝΙΟΒΕΙΑ”

Στο κολυμβητήριο της Καβάλας βρέθηκε η αγωνιστική ομάδα του ΝΟΛ, το περασμένο Σαββατοκύριακο 8-9 Απριλίου, που συμμετείχαν στα 35α «Νιόβεια», με τη συμμετοχή 500 περίπου αθλητές. Το μίτινγκ κολύμβησης διοργανώνει, κάθε χρόνο, η ΧΑΝΘ και είναι ενταγμένο στη σειρά των γκραν πρι της ΚΟΕ

και προσμετράται για την επίτευξη ορίων για τις μεγάλες διοργανώσεις του καλοκαιριού.

Η αποστολή του Ναυτικού Ομίλου Λάρισας μπορεί να αριθμούσε μόλις έξι μέλη, ωστόσο κατάφερε να κατακτήσει δύο μετάλλια και να συμμετέχει σε 7 μεγάλους τελικούς (8 καλύτεροι χρόνοι) και σε 6 μικρούς τελικούς (9-16 καλύτεροι χρόνοι), σε μια διοργάνωση όπου ο ανταγωνισμός ήταν υψηλός.

Η αθλήτρια του ΝΟΛ Καταραχιά Ευαγγελίνα κατέκτησε δύο μετάλλια. Ένα χρυσό στα 400μ. ελεύθερο και ένα χάλκινο στα 800μ. ελεύθερο.

Η Μπακογιάννη Μαρία κατέκτησε την 5η, την 6η και την 7η θέση στα 50μ., 100μ. και 200μ. ύπτιο, αντίστοιχα.

Η Χαλιαμπάλια Γεωργία κατέκτησε την 5η θέση στα 200μ. και στα 1500μ. ελεύθερο, καθώς και την 16η θέση στα 100μ. ελεύθερο.

Ο Τόπης Βαλάντης βρέθηκε στην 9η θέση στα 200μ. πεταλούδα και στην 12η θέση στα 100μ. πεταλούδα.

Ο Γιαννακός Χαράλαμπος ήταν 9ος στα 50μ. ελεύθερο και 10ος στα 200μ. Μ.Α.

Τέλος, η Αλιπρασίτη Σταυρούλα βρέθηκε στην 14η θέση στα 200μ. ελεύθερο.

Οι αγώνες αυτοί αποτέλεσαν το πρώτο τεστ στην έναρξη καλοκαιρινής περιόδου και μαζί με τους αγώνες ορίων, που συμμετείχε η αγωνιστική το περασμένο Σάββατο 1 Απριλίου στο Βόλο, μετά τους οποίους ο αριθμός των αθλητών με όρια κατηγοριών έφτασε τους 24, δείχνει το καλό επίπεδο της ομάδας.

Το Δ.Σ. του ΝΟΛ συγχαίρει όλους αθλητές και τους προπονητές Οικονόμου Ζήση και Αναστασιάδου Μαρία.