ΜΕ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Ο ΤΥΡΝΑΒΟΣ

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο μαραθώνιο του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΛ ο Τύρναβος, που στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής πέρασε νικηφόρα με σκορ 2-1 από την έδρα της Αστραπής Ν. Πολιτείας, ενώ τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Οικονόμος Τσαριτσάνης επικρατώντας με το εμφατικό 5-0 της Δόξας Βλαχογιαννίου.

Σημαντικό βαθμό στην έδρα του Ηρακλή Λάρισας «τσίμπησε» και ο Δαμασιακός που αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1, ενώ και η Δόξα Αργυροπουλίου ξεκίνησε νικηφόρα τη χρονιά.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τον Τύρναβο

Μπορεί να μην ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το σημερινό παιχνίδι για την ομάδα του Τυρνάβου που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο λεπτό του αγώνα στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας, όμως η συνέχεια για τους παίκτες του Τάκη Παραφέστα και του Νίκου Αλεξούλη ήταν η καλύτερη δυνατή για εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως η Αστραπή Νέας Πολιτείας.

Οι παίκτες του Τυρνάβου αμέσως μετά το σε βάρος τους γκολ ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χάνοντας πολλές ευκαιρίας στο πρώτο ημίχρονο κυριαρχώντας στο κέντρο του γηπέδου.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη μόνο που αυτή τη φορά οι Τυρναβίτες κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίδια με τέρμα που σημείωσε στο 67′ με σουτ ο Νάτσης για να φτάσουν και σε ένα δεύτερο γκολ με τον Τζιόλα στο 78′.

Τύρναβος (Παραφέστας – Αλεξούλης) Γραβάνης, Λιάκος (50′ Μπάκος), Γαλάνης, Καρακάνος, Αυλογιάρης, Βλιώρας, Νάτσης, Τζιόλας, Γανός (75′ Κοκόμπελης), Γκαντρής (60′ Φιλίππου), Πατσιωτός (83′ Καλέσης Απ.).