ΝΙΚΗ-ΘΡΙΛΕΡ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΦΑΡΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΚΥΜΗ

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Α1, με το Γυμναστικό Λάρισας-Φάρο να πετυχαίνει σπουδαία νίκη στο κλειστό της Χαλκίδας επικρατώντας της Κύμης με σκορ 70-71.

Οι διαθέσεις των «πρασίνων» φάνηκαν από νωρίς και μετά το αναγνωριστικό πρώτο 10λεπτο οι παίκτες του Σκουρτόπουλου πάτησαν γκάζι για να προηγηθούν στο ημίχρονο με +10 (30-40).

Το σκηνικό άλλαξε στα μισά περίπου της επανάληψης, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά μειώνοντας στο 30’ σε 53-56 για να ισοφαρίσουν λίγο αργότερα σε 60-60, ωστόσο ο Γυμναστικός με ψύχραιμη διαχείριση και τον έμπειρο Παπαμακάριο να αναλαμβάνει δράση κράτησε τη νίκη, με το ταμπλό να δείχνει 70-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 30-40, 53-56, 70-71

ΚΥΜΗ (Καστρίτης):Μακ Γκι 7, Μανωλόπουλος 14 (2), Έντουαρντς, Οκερεαφόρ 7 (2), Γερομίχαλος 1, Τσαγκαράκης 12 (1), Τζόουνς 11, Γλυνιαδάκης 3, Σακελλαρίου 5, Σμιθ 10 (1),

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Φορμπς 1,Γκάλογουέι 2, Στυλιανού, Γουέαρ 16 (2), Ντρέιπερ 4, Παπαμακάριος 13 (2), Μουράτος, 9, Μαραγκός 2, Διαμαντάκος 6, Σάφτενααρ 14 (1), Παπανωνίου 4.

ΔΗΛΩΣΗ Θ. ΣΚΟΥΡΤΟΠΟΥΛΟΥ

Στη σπουδαιότητα της νίκης αναφέρθηκε σε δηλώσεις του ο τεχνικός του Γυμναστικού Θ. Σκουρτόπουλος, επισημαίνοντας τα εξής:

«Ήταν μια μεγάλη νίκη για μια νέα ομάδα όπως είμαστε εμείς. Θέλουμε ακόμη χρόνο και τέτοιες νίκες σαν τη σημερινή που μας δυναμώνουν περισσότερο και μας δίνουν ταυτόχρονα πολύτιμους πόντους στο πρωτάθλημα. Πλέον θέλουμε να μπορέσουμε να δουλέψουμε με περισσότερη άνεση για το επόμενο ματς».