«ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ» Η ΟΛΥΜΠΙΑ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ

Δεύτερη σερί ήττα εκτός έδρας για την Ολύμπια Λάρισας, που σε ένα παιχνίδι απαγορευτικό για καρδιακούς έπεσε στο… καναβάτσο χάρη σε ένα τεράστιο γκολ-φάουλ της Χωλοπούλου στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα, η οποία και διαμόρφωσε το τελικό 45-44 για τον Πανσερραϊκό!

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 η Ολύμπια μπήκε αποφασισμένη να χτυπήσει την αήττητη ομάδα των Σερρών και με πρωταγωνίστρια την Ασημίνα Κουτσουνούρη προηγήθηκε με 12-17 στο τέλος του πρώτου 10λέπτου, για να κλείσει το ημίχρονο με τις γηπεδούχους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (22-21).

Καλύτερες στην επανάληψη οι παίκτριες του Δώδου «έσφιξαν» την άμυνα και σκοράροντας κυρίως με τη Χωλοπούλου ξέφυγαν με +5 (36-31), ωστόσο οι «πορτοκαλί» βρήκαν τις λύσεις στο τελευταίο 10λεπτο και με αιχμή του δόρατος τις Σουλιώτη-Μπενέκη κάλυψαν τη διαφορά και βρέθηκαν να προηγούνται με 5 πόντους 1.45’’ πριν το τέλος (39-44).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού Κουτσουνούρη και Σκαρλή πέταξαν στα σκουπίδια τις ελεύθερες βολές που κέρδισαν, με το σκορ 3.5 δεύτερα πριν το τέλος να έχει διαμορφωθεί σε 42-44 υπέρ της Ολύμπιας, ωστόσο η έμπνευση της Πελτέκη να πασάρει στη Χωλοπούλου έχρισε σκόρερ τη γκάρντ, η οποία ευστοχώντας και στο κερδισμένο φάουλ έδωσε τη νίκη στην ομάδα της, αφού η Ολύμπια δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία της επίθεση, με τα 9 δέκατα του δευτερολέπτου να μην επαρκούν για την εκδήλωσή της!

Δεκάλεπτα: 12-17, 22-21, 36-31, 45-44

Πανσερραϊκός (Δώδος): Χωλοπούλου 13 (1), Χύσα, Τσάντα 9, Μπακιρτζίδου 2, Πιτσιάβα 4, Πελτέκη, Κουτούση  17, Κίναλη, Γκανάτσιου.

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Μιχαηλίδου, Σουλιώτη 12, Παπαστεργίου 2, Σκαρλή 1, Μαγδαλιανίδου 2, Κουτσουνούρη 11 (1), Μπενέκη 11, Λιάσκου, Σολωμού 5 (1).