ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗ FOOTBALL LEAGUE ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΕ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

«Έσπασε το ρόδι» στο πρωτάθλημα της FL ο Απόλλωνας Λάρισας, που στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής πανηγύρισε και την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση, με το εμφατικό 3-0 απέναντι στην ομάδα του Πανσερραϊκού.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις ο Απόλλωνας εμφανίστηκε πιο επιθετικός από τον αντίπαλό του, ενώ στην επανάληψη μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο οι παίκτες του Νίκου Θεοδοσιάδη ευτύχησαν να προηγηθούν στο 47’ με διαγώνιο σουτ του Τσιλούλη, ενώ το έργο των Απολλωνιστών έγινε ακόμη πιο εύκολο στη συνέχεια όταν στο 71’ αποβλήθηκε ο Φούσου για τους φιλοξενούμενους.

Την αριθμητική υπεροχή του εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλωνας, που στο 75’ σημείωσε και δεύτερο τέρμα με το Μαυριά, ενώ το τελικό 3-0 σημείωσε στο 79’ ο Σαχινίδης με όμορφο γυριστό σουτ.

Οι Απολλωνιστές είχαν την ευκαιρία να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, ωστόσο στο 80’ ο Ρίστιτς είπε «όχι» στο Σκούπρα, ενώ στις καθυστερήσεις Σαχινίδης και Σουλίδης επίσης δεν τα κατάφεραν από πλεονεκτική θέση.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Αγρόδημος, Μαυριάς, Διβανές (57’ Ιβανίδης), Σαχινίδης, Τσιλούλης (83’ Σουλίδης), Βουτσιάς (68’ Σάββας).

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Γκούρτσας, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Τσαμούρης, Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Παπουτσογιαννόπουλος (66’ Ρούτσης), Πόζογλου, Φούσου, Δούμτσιος (66’ Καπτέλι).