ΞΕΣΠΑΣΕ ΣΤΟΝ ΠΙΕΡΙΚΟ ΑΡΧΕΛΑΟ Η ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Ολύμπια στο κλειστό του Αγίου Θωμά δίνοντας δικαιώματα στο πρώτο ημίχρονο στον Πιερικό Αρχέλαο, ωστόσο όταν σοβαρεύτηκε στην επανάληψη πήρε μια καθαρή νίκη με σκορ 61-40, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών.

Το double score του πρώτου 10λεπτου δεν προμήνυε την άσχημη συνέχεια, αφού οι παίκτριες του Πιερικού «ροκάνισαν» τη διαφορά μειώνοντας στο καλάθι!

Πιο προσηλωμένες στην άμυνα και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο οι «πορτοκαλί» έφτασαν τελικά στην άνετη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 22-11, 27-25, 50-32, 61-40

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Μιχαηλίδου, Δοψαλάκη 4, Σολωμού 9 (2), Σουλιώτη 4, Ντριστέλλα 4, Μπαζούκη, Λιάσκου 8 (2), Σκαρλή, Μαγδαλιανίδου 2, Κουτσουνούρη 12, Μπενέκη 18 (2), Κατρή.

Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 5, Καραλή 1, Αμβρακίδου 2, Ζουγκουρίδου 6, Φλώρου 17, Γκοτζαμάνη 4, Λεκάι, Μπαγκλαρίδου, Μουστακίδου 2, Δημητριάδου 3, Παντζιάλα, Γκρίτζαλη.