ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Ο ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ Α1 ΕΠΣΛ

Άνετη επικράτηση της Ακαδημίας Τυρνάβου

Άλλαξε ένοικο η κορυφή του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΛ, καθώς ο Αμπελωνιακός δεν τα κατάφερε εκτός έδρας στο ντέρμπι με τον Αετό και η ομάδα του Μακρυχωρίου φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά και την ισοπαλία του Κιλελέρ με τον Ολυμπιακό Αμπελιάς.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 10ης αγωνιστικής ξεχώρισε η άνετη επικράτηση της Ακαδημίας Τυρνάβου, που πέρασε σίφουνας από την έδρα της Νεάπολης Λάρισας νικώντας με 0-4.

ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΛΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Κατώτερος του αναμενομένου ο Αμπελωνιακός γνώρισε την ήττα από τον Αετό Μακρυχωρίου με 2-0, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΛ.

Υποτονικοί οι παίκτες του Γ. Αλεξούλη δέχτηκαν τέρμα λίγο πριν τη συμπλήρωση του 10λεπτου, όταν ο Φουσίκας εκμεταλλεύτηκε κακό διώξιμο των αμυντικών και με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 14’ ο ίδιος παίκτης απείλησε εκ νέου, με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Βραζιτίκου.

Ο Αμπελωνιακός προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο στο 35’ και σε φάση διαρκείας στα καρέ του η μπάλα μετά από κόντρες «βρήκε» στον Καλούση για να καταλήξει εκ νέου στα δίχτυα για το 2-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το σκορ του ημιχρόνου παίζοντας κυρίως στην κόντρα, ενώ ο Αμπελωνιακός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ψύρρα σο 87’, όταν δέχτηκε αρχικά κίτρινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα για να διαμαρτυρηθεί στη συνέχεια και να δεχθεί και δεύτερη κίτρινη που τον έστειλε στα αποδυτήρια.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Βάσσιος, Τίκος, Τσαπλές, Αλμυρούλης, Καπετάνις, Τσαντούλης, Μπάρδας (57′ Τζίκα Ι.), Φουσίκας (88′ Τζίκα Α.), Καλούσης (89′ Αλιαϊ), Πάσσιος (79′ Μητσογιάννης).

Αμπελωνιακός (Γιάννης Αλεξούλης): Βραζιτίκος, Μαυρίδης, Ψύρρας, Αλεξόπουλος, Κωτούλας (25′ λ.τ. Βούκιας), Μεσημέρης, Χατζούλης, Φουντούλης, Πατρίκου (66′ Κοντογιώργος), Ελευθέρογλου (85′ Καρυπίδης), Τσετιροκλής.