ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΚΠΛΗΞΗ Ο ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΣΤΗΝ Α2

Νέα ήττα της μπασκετικής ΑΕΛ

Σε ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος εξελίσσεται ο Ερμής Αγιάς, αφού ο νεοφώτιστος στην Α2 δίνοντας συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του επικράτησε στο κλειστό της Αγιάς και του Παπάγου με σκορ 75-68.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον αειθαλή Νέστορα Κόμματο και με άξιο συμπαραστάτη του στην επίθεση το Λόλα ο Ερμής διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τη διαφορά που «έχτισε» για να πανηγυρίσει στο τέλος μια καθοριστική για τη συνέχεια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 44-32, 58-53, 75-68.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ: Τσιαμπαλής 12 (2), Χρυσόπουλος 4, Δεμερτζής 6, Καλλές 6, Κόμματος 24 (9/14 βολές, 3/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσούμας, Τριανταφύλλου 5 (1), Λόλας 18 (7 ριμπάουντ).

ΠΑΠΑΓΟΣ: Μελισσαράτος 11, Γκάτζο, Κιαπέκος, Αποστολίδης, Δέδες 12 (1), Ζώρζος 9, Φακοπουλίδης 15, Φιλιππάκος 16 (1), Σάλεχ, Μουρίκης 5.

ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΣΤΟΧΙΑ ΤΗΣ Η ΑΕΛ

Πληρώνοντας την αστοχία και τις κακές επιλογές του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Νεάπολης από την Καστοριά με σκορ 63-71, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2.

Δεχόμενοι εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, οι παίκτες του Χρ. Χασανίδη βρέθηκαν από νωρίς να «κυνηγούν» το σκορ, ενώ η ανάκαμψη του δευτέρου ημιχρόνου δεν στάθηκε αρκετή ώστε να φτάσουν στη νίκη, αφού το μόνο που κατάφεραν ήταν να «ροκανίσουν» τη διαφορά.

Δεκάλεπτα: 9-19, 25-39, 44-50, 63-71.

ΑΕ Λάρισας (Χασανίδης) : Βλαχούλης 6 (2), Καμαράς 20 (2), Παπαχρήστος 20 (2), Κατσαρές, Τσιαβές 3 (1), Κνέζεβιτς 4, Σαριμπαλίδης, Γκιουλέκας 8, Φιλιππόπουλος 2.

ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος) : Κυριακόπουλος 3, Μπρόζος 5, Απιδόπουλος 3, Ελευθεριάδης 14 (1), Ναούμης 9, Κακαλάμανος 26 (2), Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 5 (1), Χαρισμίδης 2, Μπένας 2, Λυμπάρης.