ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ ΑΕΛ ΚΑΙ ΕΡΜΗ ΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Α2

Στον απόηχο των όσων απίστευτων είδαν το φως της δημοσιότητας για την οικονομική κατάσταση παικτών και προπονητών του συλλόγου η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή με σκορ 92-81, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2.

Με τους Κατσαρέ και Γκογκίδη να ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς αδυνατώντας να βοηθήσουν οι «βυσσινί» το πάλεψαν για ένα ημίχρονο, με το Γηραιό να ξεφεύγει στην επανάληψη παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα:19-17, 44-38, 72-60, 92-81.

Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 14, Αθανασούλας 8 (2), Τότσιος, Παπαδιονυσίου 7 (1), Δεληγεώργης 2, Χαριτόπουλος 13, Γκαγκαλούδης 20 (3), Κακαρούδης, Τσούκας 3 (1), Μπούμπαλο 3, Γιαννακίδης 11 (3), Καλαϊτζίδης 11 (3).

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 5 (1), Γκογκίδης, Καμάρας 17, Παπαχρήστος 4, Κατσαρές, Ναούμης, Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 4, Σαριμπαλίδης 19 (4), Γκιουλέκας 21 (2), Φιλιππόπουλος 4, Τσιαβές 7.

ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ Ο ΕΡΜΗΣ

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η εκτός έδρας αναμέτρηση του Ερμή Αγιάς με το Δούκα, με τους παίκτες του Γιασσάρη να γνωρίζουν τελικά την ήττα «στο καλάθι», με σκορ 78-76.

Τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων (18 έναντι 4) αλλά και η ψυχραιμία του Κυρίτση από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσαν την πολυπόθητη νίκη στα «εκπαιδευτήρια» που παλεύουν για τη σωτηρία τους, αφού η τρίποντη βόμβα του Νέστορα Κόμματου στο 39.30 έφερε το ματς στα ίσα (76-76), ωστόσο ο Κυρίτσης αποδείχθηκε εύστοχος στις βολές που κέρδισε αμέσως μετά, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του, αφού ο Ερμής αστόχησε στην τελευταία επίθεση!

Δεκάλεπτα: 19-22, 40-42, 63-59, 78-76.

Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 15, Παναγιωταράς 1, Ντούβλης, Ιωάννου 18, Τσιότρας 5, Τσουρογιάννης, Μαστόρος 7, Κουκουλάς 8, Κυρίτσης 24 (1).

Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Βρέττας, Τσιαμπαλής 14 (4), Χρυσόπουλος 14 (3), Δεμερτζής 7 (1), Καλλές 3, Κόμματος 15, Λόλας 12 (1), Τριανταφύλλου 11 (1), Παπαδόπουλος.