ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΗ ΝΙΚΗ Ο ΤΥΡΝΑΒΟΣ

Δείτε τα αποτελέσματα της σημερινής αγωνιστικής και τη βαθμολογία

Την ευκαιρία να αναρριχηθεί ακόμη περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα έχασε σήμερα ο Τύρναβος, που παίζοντας καλό ποδόσφαιρο αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΛ.

Οι Τυρναβίτες πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκαν για να δεχθούν αργότερα την ισοφάριση, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη απέναντι στον αντίπαλό τους που αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 41ο λεπτό του αγώνα, ωστόσο το δοκάρι του Αυλογιάρη τους στέρησε το «τρίποντο»!

Χωρίς σκορ κύλισε το πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες του Αλεξούλη να έχουν το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 41’ λόγω αποβολής του Πούτα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους, ενώ με την έναρξη της επανάληψης ο Τύρναβος βρήκε δίχτυα με τον Τσούτσα (50’), ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Ο Οικονόμος έφτασε στην ισοφάριση στο 56’, όταν ο Χάμος νίκησε με το κεφάλι το Γραβάνη σημειώνοντας το 1-1 (οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για ανορθόδοξη εκτέλεση του κόρνερ από τον Καραλούλη), ενώ η τύχη γύρισε την πλάτη στους Τυρναβίτες στο 62’, αφού η κεφαλιά του Αυλογιάρη κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Νούσια, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Τύρναβος 2005 (Νίκος Αλεξούλης): Γραβάνης, Τατσελάρι Ρ., Μαυροδήμος, Γαλάνης, Αυλογιάρης, Λιάκος, Γανός (62′ Ντονούδης), Τσούτσας (84′ Πατσιωτός), Γκαντρής (79′ Καραλής), Τζιόλας, Μπάκος.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Λεβέντης, Κολιός, Κουμπούρας, Μιφτάρι (46′ Ντούφας), Γκαμπέτας (90’+1′ Σακοράφας Β.), Καραλούλης, Ζηρδέλης (85′ Σαπάκος), Δραχαλίβας (46′ Χάμος), Πούτας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Συγκάτοικο στην κορυφή απέκτησε ο Ηρακλής Λάρισας που ηττήθηκε από το Δωτιέα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΛ, ενώ ο ισόβαθμός του Οικονόμος Τσαριτσάνης αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Τύρναβο με σκορ 1-1.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχώρισαν η βαριά ήττα του Αργυροπουλίου από τον ΠΟΕ με 4-0 και το μεγάλο «διπλό» του Σμόλικα στην έδρα της Αμυγδαλέας, ενώ Φαλανιακός και Δαμασιακός μοιράστηκαν βαθμούς στο γειτονικό ντέρμπι.

ΜΕ ΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Ορίστηκε η ημερομηνία του προημιτελικού του κυπέλλου ΕΠΣΛ, με τον Τύρναβο να τίθεται αντιμέτωπος του Αχιλλέα Φαρσάλων.

Το παιχνίδι ορίστηκε για την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου και ώρα 14:30, στο δημοτικό γήπεδο Τυρνάβου.