![GYRT](https://paidis.com/wp-content/uploads/2018/03/GYRT.jpg)
Περιήγηση στην περιοχή του φράγματος Γυρτώνης πραγματοποίησε ο βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Λάρισας Νίκος Παπαδόπουλος το Σάββατο 3 Μαρτίου, μετά την έντονη βροχόπτωση που σημειώθηκε τις προηγούμενες μέρες με αποτέλεσμα την υπερχείλιση πολλών χειμάρρων και την απότομη άνοδο της στάθμης του Πηνειού
ποταμού και των παραποτάμων του.
Ο κ.Παπαδόπουλος αφού διαπίστωσε ότι οι ζημιές προκλήθηκαν από τα ακραία καιρικά φαινόμενα αλλά και από την ανεξέλεγκτη ρίψη απορριμμάτων σε συνδυασμό με την μεταφορά μεγάλων ποσοτήτων φερτών υλικών , τόνισε την αναγκαιότητα καθαρισμού του ποταμού για την πρόληψη τέτοιων φαινομένων.