ΝΙΚΗ-ΘΡΙΛΕΡ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ/ΦΑΡΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΟΛΟΣΣΟΥ

Παιχνίδι απαγορευτικό για καρδιακούς διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Νεάπολης, με το Γυμναστικό Λάρισας/Φάρο να πανηγυρίζει τεράστια νίκη παραμονής στην κατηγορία επί του Κολοσσού Ρόδου με σκορ 79-77!

Το παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (38-38), ωστόσο ένα ξέσπασμα του Κολοσσού στο δεύτερο ημίχρονο και ένα αναπάντητο σερί 0-14 άφησε τους «πράσινους» χωρίς καλάθι για 4 ολόκληρα λεπτά, με τους παίκτες του Σκουρτόπουλου να επιστρέφουν και με δικό τους σερί 12-0 να ξαναμπαίνουν στο παιχνίδι!

Με το σκορ στο 71-77 μίλησε ο Μπάρτ που με 8 σερί πόντους και τρίποντη βόμβα στο τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, αφού οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση που επιχείρησαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-38, 57-62, 79-77

ΓΣΛ/Φάρος (Θανάσης Σκουρτόπουλος):  Μουράτος 5 (1), Σάφτεναρ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 15 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Κίλι 2, Παπαμακάριος 10 (2), Μπάλογκαν, Μπάντερ 7 (1), Μαραγκός 7, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 18 (2).

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης):  Χάρις 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σχίζας 8 (2), Μπρέι 22 (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 13 (1), Γιανγκ 10, Τζόουνς 4, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης, Γουέρ 9 (1).