ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ

Δεν κατάφεραν ακόμη να γευθούν τη χαρά της νίκης οι νεαρές αθλήτριες της Ολύμπιας Λάρισας, που παρά τη φιλότιμη προσπάθεια ηττήθηκαν από την Ασπίδα Ξάνθης με σκορ 55-35, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη.

Απομένουν δύο ακόμη αγώνες για τις «πορτοκαλί», που μαθηματικά αποχαιρέτισαν ήδη τη διοργάνωση, κερδίζοντας όμως σε εμπειρίες και πανηγυρίζοντας πάντα τον τίτλο της πρωταθλήτριας για τη Θεσσαλία.

Αγωνιστικά οι παίκτριες της Ολύμπιας εμφανίστηκαν ανταγωνιστικές για ένα ημίχρονο, για να «λυγίσουν» στην επανάληψη, μη βρίσκοντας λύσεις για την ασταμάτητη Μεχμέτ-Ουστά που «φόρτωσε» το λαρισινό καλάθι με 25 πόντους, πετυχαίνοντας και 7 τρίποντα!

Δεκάλεπτα: 15-13, 27-21, 44-33, 55-35

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 25(7), Παυλάκη 2, Μουσένκου 6, Ευθυμίου 8(2), Μαμαλίγκατζη 12, Πετρίδου 2, Ιμπραήμογλου.

Ολύμπια Λάρισας(Λότφι): Μιχαηλίδου 10(1), Κούτε 10(1), Πατρικίου 2, Μπενέκη 3, Ζαχαρία 7(1), Μακρή, Κάτρη, Πασχάλη, Μπαζούκη, Μαργαρίτη 3, Τέλιου.

ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Μια μέρα πριν η Ολύμπια υποχρεώθηκε σε ήττα και από τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας με σκορ 43-54.

Το παιχνίδι για τα προκριματικά του Βορρά κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο τελευταίο 10λεπτο, αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ η ασταμάτητη Μπενέκη (26 π.) με άξια συμπαραστάτριά της τη Μιχαηλίδου (15 π.) και τη βοήθεια των υπόλοιπων κοριτσιών «χτύπησαν» το παιχνίδι λυγίζοντας στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 14-14, 25-26, 32-37, 43-54

Ολύμπια Λάρισας(Λότφι): Μιχαηλίδου 15(2), Κούτε, Πατρικίου, Μπενέκη 26, Ζαχαρία, Πασχάλη, Μπαζούκη 1, Μακρή, Κάτρη, Μαργαρίτη 2.

Απόλλων Πτολεμαΐδας (Ζαγάρας): Μαντώ, Τσιανάκα Α. 4, Τσιανάκα Ε. 8, Σιδέρη 14(4), Σιδηροπούλου, Αντωνίου 7, Μάντσου, Τρυφωνίδου 20(5), Καραφουλίδου 1, Μίγκου, Κουρτίδου.