«ΛΥΓΙΣΕ» ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Ο Γ.Σ. ΑΜΠΕΛΩΝΑ

Δεύτερο άτυχο αποτέλεσμα για το Γ.Σ Αμπελώνα που στο πλαίσιο των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ Εθνική γνώρισε εκτός έδρας ήττα από την Καλαμπάκα στην παράταση με σκορ 62-60, έχοντας πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Οι παίκτες του Γιαννόπουλου ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκαν στο +12 με τη συμπλήρωση του τρίτου 10λέπτου (35-47), ωστόσο η Καλαμπάκα εκμεταλλευόμενη λάθη και «ανάποδα» σφυρίγματα (3 αντιαθλητικά φάουλ, τεχνική ποινή και 28 βολές μέτρησαν οι άνθρωποι του Αμπελώνα) κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά πηγαίνοντας το ματς στην παράταση (54-54 κ.α.).

Στον έξτρα χρόνο ο εκνευρισμός των παικτών του Αμπελώνα αλλά και η στήριξη του κόσμου στην τοπική ομάδα έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Καλαμπάκας που σημείωσε έτσι την πρώτη της νίκη στα play off.

Πλέον ο αγώνας του Σαββάτου με τον Ολυμπιακό Βόλου θεωρείται τελικός για τους Αμπελωνίτες, που καλούν τους φιλάθλους να στηρίξουν την προσπάθεια γεμίζοντας το γήπεδο.

Δεκάλεπτα: 18-17, 27-32, 35-47, 54-54κ.α. , 62-60 (παράταση)

Καλαμπάκα (Κωνσταντινίδης): Μπαλωμένος 1, Ούτος 3(1), Σπανός 7(1), Παπανδρέου 4, Χαρτόπουλος ,  Μάρκος 6, Τσιλούλης , Ρέπας,  Βλάχος 18(4), Καλιάρας 12, Γκαντιάς 11(1).

Αμπελώνας (Γιαννόπουλος)Μπαμπανάτσας 8(1), Καρπούζας , Γκανέτας 15(2), Μπιζιάκης, Κυριακόπουλος 6(2), Κοτσώνας 2, Τσακνάκης 19(3), Βλησσαρούλης 6, Κόκκας 2, Τεκούσης Ε 2, Τεκούσης Π.