ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ ΞΑΝΑ Ο ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ!

Γερά στο κόλπο της ανόδου στην Γ’ Εθνική ξαναμπήκε ο Γ.Σ Αμπελώνα, που μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου με σκορ 72-68.

Στο κλειστό του Αμπελώνα οι παίκτες του Γιαννόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ παίρνοντας κεφάλι στο σκορ και κλείνοντας το πρώτο 10λεπτο στο +14 με άμυνα για σεμινάριο, ενώ οι Βολιώτες ισορρόπησαν με την πάροδο του χρόνου και μείωσαν στο καλάθι 3’ λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Ψύχραιμος ο Αμπελώνας άντεξε στην πίεση για να πανηγυρίσει στο τέλος τη μεγάλη νίκη, που κρατά ζωντανές τις ελπίδες του για άνοδο στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 40-29, 59-48, 72-68

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ- ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Σπάζοντας το αήττητο των «ερυθρόλευκων» ο Αμπελώνας έβαλε φωτιά στο βαθμολογικό πίνακα, ενώ μετά και τη νίκη της Καλαμπάκας στην δεύτερη παράταση επί του Γ.Σ. Βόλου η κατάσταση συνοπτικά έχει ως εξής: