ΕΧΑΣΕ ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ Ο ΓΣΛ/ΦΑΡΟΣ

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ ο Γυμναστικός Λάρισας/Φάρος έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό πριν υποταχθεί με 83-95 του ανώτερου αντιπάλου του, γνωρίζοντας έτσι την ήττα στο κλειστό της Νεάπολης, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής και μόλις μια στροφή πριν τη λήξη του πρωταθλήματος της Α1.

Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες αλλά και την αστοχία των φιλοξενουμένων και προηγήθηκαν με 11-4 στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο η αφύπνιση του Σπανούλη παρέσυρε και τους υπόλοιπους με το ημίχρονο να κλείνει στο +6 για τους «ερυθρόλευκους».

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και βρίσκοντας σουτ από το τρίποντο έφτασε στη νίκη, την ώρα που η ήττα του Πανιωνίου από τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη κρατά και μαθηματικά τους «πράσινους» στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 38-44, 63-68, 83-95

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 6(2), Μαραγκός 12(2), Μουράτος 7, Σάφτενααρ 5(1), Παπαντωνίου 15(1), Μπάντερ 10(2), Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος, Μπαρτ 22(2), Φένερ 2, Κίλι 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 5, Σπανούλης 13(3), Παπανικολάου 10 (6 ριμπ.), Μάντζαρης 9(2), Γουίλτζερ 13(3), Μπράουν 19(4), Τολιόπουλος, Στρέλνιεκς 6(2), Τσουμάνης, Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 12(1), Μπόγρης 8.