ΜΟΥΝΤΙΑΛ: ΔΕΙΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Η φάση των ομίλων του Μουντιάλ 2018 θα κρατήσει μέχρι τις 28 του μήνα. Οι 32 «μονομάχοι» θα παλέψουν για την πρόκριση στα νοκ άουτ, με τα μεγάλα φαβορί να αναμένεται εύκολα ή δύσκολα να πάρουν το εισιτήριο για τους «16».

Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε οκτώ ομίλους (σ.σ. τέσσερις στον καθέναν), από τους οποίους προκρίνονται μόνο οι δύο πρώτες.

Τα κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμιών

Εφόσον υπάρξουν ισοβαθμίες, πράγμα πολύ πιθανό μιας οι ομάδες θα δώσουν μόλις τρεις αγώνες, τότε τα κριτήρια είναι τα εξής: 1) Τα αποτελέσματα μεταξύ των ομάδων που έχουν ισοβαθμήσει, 2) διαφορά των τερμάτων, 3) καλύτερη επίθεση και 4) βαθμοί fair play που έχουν να κάνουν με τις κάρτες που έχουν δει οι παίκτες των ομάδων που έχουν ισοβαθμήσει.

Οι οκτώ όμιλοι του Μουντιάλ 2018

1ος όμιλος

#

Ομάδα

Β.

Γκολ

1.

Ρωσία

6

8-1

2.

Ουρουγουάη

6

2-0

3.

Αίγυπτος

0

1-4

4.

Σαουδική Αραβία

0

0-5

1η αγωνιστική (14-15/06)

Ρωσία – Σαουδική Αραβία 5-0
(12′ Γκαζίνσκι, 43′, 90+1′ Τσερίσεβ, 71′ Τζιούμπα, 90+5′ Γκολόβιν)

Αίγυπτος – Ουρουγουάη 0-1
(89′ Χιμένες)

2η αγωνιστική (19-20/06)
Ρωσία – Αίγυπτος 3-1

(59′ Τσερίσεφ, 62′ Τζούμπα / 47’  Φατί αυτ., 73′ Σαλάχ πεν.)

Ουρουγουάη – Σαουδική Αραβία 1-0

(23′ Σουάρες)

3η αγωνιστική (25/06)
Ουρουγουάη – Ρωσία (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος (17:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)

2ος όμιλος

#

Ομάδα

Β.

Γκολ

1.

Πορτογαλία

4

4-3

2.

Ισπανία

4

4-3

3.

Ιράν

3

1-1

4.

Μαρόκο

0

0-2

1η αγωνιστική (15/06)

Μαρόκο – Ιράν 0-1
(90+5′ αυτ. Μπουχαντούζ)

Πορτογαλία – Ισπανία 3-3
(4′ πέν., 44′, 88′ Ρονάλντο – 24′ και 55′ Κόστα, 58′ Νάτσο)

2η αγωνιστική (20/06)
Πορτογαλία – Μαρόκο 1-0

(4′ Ρονάλντο)

Ιράν – Ισπανία (21:00, Kazan Arena, Καζάν)

3η αγωνιστική (25/06)
Ιράν – Πορτογαλία (21:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)
Ισπανία – Μαρόκο (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)

3ος όμιλος

#

Ομάδα

Β.

Γκολ

1.

Γαλλία

6

3-1

2.

Δανία

4

2-1

3.

Αυστραλία

1

2-3

4.

Περού

0

0-2

1η αγωνιστική (16/06)

Γαλλία – Αυστραλία 2-1
(57′ Γκριεζμάν, 82′ Πογκμπά – 61′ Γέντινακ)

Περού – Δανία 0-1
(59′ Πόουλσεν)

2η αγωνιστική (21/06)
Δανία – Αυστραλία 1-1

(7′ Έρικσεν πεν. / 38′ Γέντινακ)

Γαλλία – Περού 1-0

(34′ Εμπαπέ)

3η αγωνιστική (26/06)
Δανία – Γαλλία (17:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)
Αυστραλία – Περού (17:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

4ος όμιλος

#

Ομάδα

Β.

Γκολ

1.

Κροατία

6

5-0

2.

Νιγηρία

3

2-2

3.

Ισλανδία

1

1-3

4.

Αργεντινή

1

1-4

1η αγωνιστική (16/06)
Αργεντινή – Ισλανδία 1-1
(19′ Αγκουέρο / 23′ Φινμπόγκασον)

Κροατία – Νιγηρία 2-0
(32′ αυτ. Ετέμπο, 70′ πεν. Μόντριτς)

2η αγωνιστική (21-22/06)
Αργεντινή – Κροατία 0-3
(53′ Ρέμπιτς, 81′ Μόντριτς, 90+1 Ράκιτιτς)

Νιγηρία – Ισλανδία 2-0

(49′, 75′ Μούσα)

3η αγωνιστική (26/06)
Νιγηρία – Αργεντινή (21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
Ισλανδία – Κροατία (21:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

5ος όμιλος

#

Ομάδα

Β.

Γκολ

1.

Βραζιλία

4

3-1

2.

Ελβετία

4

3-2

3.

Σερβία

1

2-3

4.

Κόστα Ρίκα

0

0-3

1η αγωνιστική (17/06)
Κόστα Ρίκα – Σερβία 0-1

(56′ Κολάροφ)

Βραζιλία – Ελβετία 1-1

(20′ Κουτίνιο, 50′ Ζούμπερ)

2η αγωνιστική (22/06)
Βραζιλία – Κόστα Ρίκα 2-0

(90+’ Κουτίνιο, 90+7′ Νεϊμάρ)

Σερβία – Ελβετία 1-2

(5′ Μίτροβιτς/ 52′ Τζάκα, Σακίρι 90′)

3η αγωνιστική (27/06)
Σερβία – Βραζιλία (21:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)
Ελβετία – Κόστα Ρίκα (21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

6ος όμιλος

#

Ομάδα

Β.

Γκολ

1.

Μεξικό

6

3-1

2.

Γερμανία

3

2-2

3.

Σουηδία

3

2-2

4.

Ν. Κορέα

0

1-3

1η αγωνιστική (17-18/06)
Γερμανία – Μεξικό 0-1

(35′ Λοθάνο)

Σουηδία – Ν. Κορέα 0-1

(65′ Γκράνκβιστ)

2η αγωνιστική (23/06)
Ν. Κορέα – Μεξικό 1-2

(26′ Βέλα, 66′ σιτσαρίτο / 90+3′ Σον)
Γερμανία – Σουηδία (21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

3η αγωνιστική (27/06)
Ν. Κορέα – Γερμανία (17:00, Kazan Arena, Καζάν)
Μεξικό – Σουηδία (17:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)

7ος όμιλος

#

Ομάδα

Β.

Γκολ

1.

Αγγλία

6

8-2

2.

Βέλγιο

6

8-2

3.

Τυνησία

0

3-7

4.

Παναμάς

0

1-9

1η αγωνιστική (18/06)
Βέλγιο – Παναμάς 3-0

(56′ Μέρτενς, 69′, 75′ Λουκάκου)

Τυνησία – Αγγλία 1-2

(35′ Σάσι / 11′, 91′ Κέιν)

2η αγωνιστική (23-24/06)
Βέλγιο – Τυνησία 5-2

(7′ (πεν.), 51′ Αζάρ, 16′, 45+3′ Λουκακού, 90′ Μπατσουαγί / 18′ Μπρον, 93′ Χαζρί)

Αγγλία – Παναμάς 6-1

(18΄, 40΄ Στόουνς, 22΄ πεν., 45΄+1 πεν., 62΄ Κέιν, 36΄ Λίνγκαρντ – 78΄ Μπαλόι)

3η αγωνιστική (28/06)
Αγγλία – Βέλγιο (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)
Παναμάς – Τυνησία (21:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)

8ος όμιλος

#

Ομάδα

Β.

Γκολ

1.

Ιαπωνία

4

4-3

2.

Σενεγάλη

4

4-3

3.

Κολομβία

3

4-2

4.

Πολωνία

0

1-5

1η αγωνιστική (19/06)
Κολομβία – Ιαπωνία 1-2

(39′ Κιντέρο/6′ Καγκάβα, 73′ Οσάκο)

Πολωνία – Σενεγάλη 1-2

(60′ Νιανγκ / 38′ Τσιόνεκ (αυτ), 87′ Χριχόβιακ)

2η αγωνιστική (24/06)
Ιαπωνία – Σενεγάλη 2-2

(34′ Ινούι, 78′ Χόντα/11′ Μανέ, 71′ Ουαγκέ)

Πολωνία – Κολομβία 0-3

(40′ Μίνα, 70′ Φαλκάο, 75′ Κουαδράδο)

3η αγωνιστική (28/06)
Ιαπωνία – Πολωνία (17:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)
Σενεγάλη – Κολομβία (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

Το πρόγραμμα των νοκ άουτ αγώνων

Φάση των “16” (30/06-03/07)
1) Νικητής 3ου ομίλου – Δεύτερος 4ου ομίλου (30/06, 17:00, Kazan Arena, Καζάν)
2) Νικητής 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου (30/06, 21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)
3) Νικητής 2ου ομίλου – Δεύτερος 1ου ομίλου (01/07, 17:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)
4) Νικητής 4ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου (01/07, 21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)
5) Νικητής 5ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου (02/07, 17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
6) Νικητής 7ου ομίλου – Δεύτερος 8ου ομίλου (02/07, 21:00, Rostov Arena, Ροστόφ)
7) Νικητής 6ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου (03/07, 17:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
8) Νικητής 8ου ομίλου – Δεύτερος 7ου ομίλου (03/07, 21:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)

Προημιτελική Φάση (06-07/07)
9) Νικητής 1 – Νικητής 2 (06/07, 17:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)
10) Νικητής 5 – Νικητής 6 (06/07, 21:00, Kazan Arena, Καζάν)
11) Νικητής 7 – Νικητής 8 (07/07, 17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
12) Νικητής 3 – Νικητής 4 (07/07, 21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

Ημιτελική Φάση (10-11/07)
13) Νικητής 9 – Νικητής 10 (10/07, 21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
14) Νικητής 11 – Νικητής 12 (11/07, 21:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

Μικρός Τελικός (14/07)
Ηττημένος 13 – Ηττημένος 14 (17:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

Τελικός (15/07)
Νικητής 13 – Νικητής 14 (18:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.