«ΛΥΓΙΣΕ» ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η μοναδική εκπρόσωπος του νομού στην Α2, αφού ο Ερμής Αγιάς δεν τα κατάφερε στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάνοντας εκτός έδρας από το Πευκοχώρι με σκορ 76-73.

Το παιχνίδι στο Κλειστό Αγίου Παύλου Καλλικράτειας είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας, ενώ οι παίκτες του Στ. Πέρκου μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ με τους γηπεδούχους να κλείνουν το 10λεπτο στο +3.

Η πιεστική άμυνα του Ερμή στο δεύτερο 10λεπτο έφερε τους Αγιώτες μπροστά στο σκορ, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού αβίαστα λάθη και κακές επιθετικές επιλογές έδωσαν δικαιώματα στους νεοφώτιστους που πιο ψύχραιμοι στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-41, 56-56, 76-73.

Ευρώπη Πευκοχωρίου (Μελετιάδης): Τζουβάρας 5, Βελισσαρίου 1, Ακεψιμαΐδης 13(3), Ελευθεριάδης 22(3), Κιτσούλης 8, Γκάτζιας 11, Μανούσος 12, Καμπουρίδης4.

Ερμής Αγιάς  (Στέφανος Πέρκος) : Τσιαμπαλής 12(2),  Τσιλούλης 9(2), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 4, Τόζιος 6,  Τριανταφύλλου 8, Νταλός 2,  Κούκσικς 9(1), Τσούμας , Λόλας 5, Κόμματος 12(3).