«ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΡΟΔΙ» Η ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Παιχνίδι για γερά νεύρα στο κλειστό της Νεάπολης, όπου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών η Ολύμπια Λάρισας «έσπασε το ρόδι» επικρατώντας δύσκολα του Πανσερραϊκού με 55-50.

Σε ένα εφιαλτικό πρώτο 10λεπτο οι «πορτοκαλί» βρέθηκαν στο -12 έχοντας σκοράρει μόλις 5 πόντους, ωστόσο με σφιχτή άμυνα στη συνέχεια «ροκάνισαν» τη διαφορά φεύγοντας για τα αποδυτήρια με το ματς «στα ίσα» (31-31).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου γηπεδούχες και φιλοξενούμενες επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ… αστοχίας, με την Ολύμπια να βρίσκεται στο +3 με τη συμπλήρωση του τρίτου 10λεπτου και παίζοντας ψύχραιμα να κρατά τη μικρή διαφορά που της έδωσε στο τέλος τη νίκη.

Δεκάλεπτα:  5-17, 31-31, 44-41, 55-50

Ολύμπια (Λόφτι): Μιχαηλίδου 3, Μοδέα 2, Σολωμού (1), Σουλιώτη 14(1), Γαϊτάνη Ε.10, Λιάσκου 4, Σκαρλή 2, Πατούνη, Μπενέκη Μ.1,Μπενέκη Χ. 10

Πανσερραϊκός (Τσάντα): Χωλοπούλου 8, Χύσα 5(1), Τσάντα 11(1), Δαμιανάκου, Βάννα, Πελτέκη 10, Θανοπούλου 3, Πιτσιάβα, Γκανάτσιου  9, Μίχου 4.