ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ Ο ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ

Ο Ερμής Αγιάς ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α2 καθώς επικράτησε του αήττητου μέχρι σήμερα Ιωνικού Νικαίας με 69-60, με την ομάδα του Γ. Σκαραφίγκα να φιγουράρει πλέον στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με τον Ιωνικό αλλά και τον Ηρακλή.

Το παιχνίδι της Νεάπολης είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, με τον αήττητο μέχρι και την 4η αγωνιστική Ιωνικό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (ημ. 32-34), ενώ στο τρίτο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευθούν τα λάθη του Ερμή κλείνοντας την περίοδο με το σκορ στο 46-50.

Ο Ερμής δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με σφιχτές άμυνες και καλές επιθετικές επιλογές επανήλθε στο παρκέ για να φτάσει στη σπουδαία νίκη με σκορ 69-60, καταγράφοντας ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ (23-10)!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-34, 46-50, 69-60

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ-ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκαραφίγκας): Τσιλούλης 8 (2), Σπυρόπουλος 8, Τζόλος 9 (1), Κόμματος 10 (2), Νταλός, Τριανταφύλλου 14 (1), Κούκσικς 10 (2), Λάππας 2, Βρεττάς, Λόλλας 8

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μάριος Γούναρης): Βασιλόπουλος 7 (1), Δημητριάδης, Καράμπουλας 16 (1), Μπατής 3 (1), Κομποδιέτας, Σαφτενάαρ 19, Κατούφας 3, Παπαδόπουλος, Σαχπατζίδης 2, Κανονίδης 10 (1), Τσαγκαράκης