ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ Ο ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ «ΔΙΠΛΟ» ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΛΕΛΕΡ

Βαθμός εκτός έδρας για τον Αμπελωνιακό

Ασταμάτητος και πρωτοπόρος στην κούρσα του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΛ ο Φαλανιακός, που στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του Κιλελέρ, ενώ βαθμό εκτός έδρας «τσίμπησε» ο Αμπελωνιακός που έμεινε στο 0-0 στο παιχνίδι της Αγιάς με τον τοπικό Δωτιέα.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις το Αργυροπούλι πήρε το «τρίποντο» με αντίπαλο τον Αχιλλέα Φαρσάλων, ενώ στη μάχη της «ουράς» ο Δαμασιακός πήρε πολύτιμο βαθμό στο Βλαχογιάννι, αντίθετα ο Τύρναβος δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα στην έδρα του από το Μακρυχώρι με 0-3.

ΜΕ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ Ο ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ

Σχεδόν με τη σέντρα έδειξε τις προθέσεις του ο Φαλανιακός στο παιχνίδι κόντρα στο Κιλελέρ, αφού λίγο πριν τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού ο Τσιάκος βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, σημειώνοντας το 0-1.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση άμεσα, αφού στο 2’ ο Παλάσκας μετά από εκτέλεση κόρνερ νίκησε τους πάντες στον αέρα, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μάλτζαρη φέρνοντας το ματς στα ίσα!

Οι παίκτες του Μπεριτζά συνέχισαν να πιέζουν και στο 28’ ο Μπλέντι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του σκοράροντας με το κεφάλι για το 1-2, ενώ με την έναρξη της επανάληψης ο Φαλανιακός επιχείρησε να «κλειδώσει» το παιχνίδι, με την προσπάθεια του Μπλέντι (60’) να σταματά στο δοκάρι του Παναγιωτόπουλου.

Το τελευταίο 10λεπτο ανήκε στους γηπεδούχους που έψαξαν την ισοφάριση, ωστόσο ο κίπερ του Φαλανιακού δήλωσε παρών στο 80’ σταματώντας σουτ του Αργύρη, ενώ στο 84’ ο Χ. Λυγούρας είδε την κεφαλιά του να σταματά στο δοκάρι και στο 90’ σε φάση διαρκείας ο Μάλτζαρης αρχικά και στη συνέχεια το δοκάρι και οι αμυντικοί απομάκρυναν τον κίνδυνο μετά από σουτ του Γαγάρα. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Φαλανιώτες νικητές, πρωτοπόρους και στον +4 από το διώκτη τους Ηρακλή Λάρισας.

ΑΕ Κιλελέρ (Φώτης Πλίτσης): Παναγιωτόπουλος, Γουρνάρης, Μουρατάϊ (85’ Κασιός), Παλάσκας, Κολιός, Καρακάκος, Παπαγιαννούλης (78’ Κολοβός), Ζιόμπουρας (55’ Aργύρης), Καρβούνης, Παπαχρήστος, Κουσιώρας (65’ Γαγάρας).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς): Μάλτζαρης, Μάνικος, Μαχαίρας, Σούλι, Φλώρος, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ. (95’ λ.τ. Πανταζής Η.), Μπλέντι, Ιωαννίδης (70’ Λυγούρας Χ.), Τσιάκος (90 Μητρούσκας), Λεσάϊ (53’ Δημητρέλης).