ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΑΓΙΑΣ

Ντέρμπι με τα όλα του το παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Α2 με τον εκπληκτικό Ερμή Αγιάς να πανηγυρίζει τη νίκη στην παράταση επί του πρωτοπόρου Ηρακλή με σκορ 91-86 (76-76 κ.α.).

Με το κλειστό της Νεάπολης να δίνει το στίγμα μιας πραγματικής έδρας οι παίκτες του Γ. Σκαραφίγκα έκλεισαν με θετικό πρόσημο τη χρονιά διατηρώντας αλώβητη την έδρα τους, ενώ παρέμειναν στα ψηλά της βαθμολογίας δίνοντας χαρά στους φιλάθλους και υποχρεώνοντας το «Γηραιό» στη δεύτερη ήττα του στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι με τον Ερμή να κλείνει το ημίχρονο στο +8, ωστόσο οι παίκτες του Ηρακλή επανάκαμψαν στην επανάληψη, βρέθηκαν στους +4 πόντους με την ολοκλήρωση του τρίτου 10λεπτου και κυνήγησαν το παιχνίδι μέχρι τέλους, με τον Ερμή να χάνει έδαφος στην τέταρτη περίοδο, ενώ στα τελευταία 40’’ του κανονικού αγώνα και με το σκορ στο 74-74 ο Τσιλούλης έκανε βήματα, ο Αθανασούλας σκόραρε για το 74-76 και στα 9’’ ο «καυτός» Κούκσιτς με διπλή προσπάθεια έφερε το ματς στα ίσα οδηγώντας το σε παράταση!

Στον έξτρα χρόνο πιο ψύχραιμος και αποφασισμένος ο Ερμής έφτασε στη νίκη με τον ασταμάτητο Κούκσιτς να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με 37 πόντους (8 τρ.) συνολικά, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους συμπαίκτες του που καταχειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους, σε μια πραγματική γιορτή του αθλήματος.

Αξίζει να επισημανθεί πως ο Ηρακλής υπέβαλλε ένσταση θεωρώντας εκπρόθεσμο το καλάθι της ισοφάρισης στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ενώ εκφράζει παράπονα για την διαιτησία, συγχαίροντας ωστόσο τον Ερμή για τη νίκη του.

Τέλος, θα πρέπει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Ερμής τίμησε το Λαρισαίο μπασκετμπολίστα του Ηρακλή, Βασίλη Αγγελακόπουλο, ενώ παράλληλα είχε ετοιμάσει και μία σειρά από εκπλήξεις για τους φιλάθλους, που έδωσαν βροντερό παρών στις κερκίδες του κλειστού της Νεάπολης.

Δεκάλεπτα: 24-21, 41-33, 57-61, 76-76, πρτ. 91-86

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής, Τσιλούλης 6 (1), Σπυρόπουλος 4, Τζόλος 4, Κόμματος 14 (1 τρ., 9 ρ. 6 ασ., 4 κλ.), Νταλός, Τριανταφύλλου 12 (1), Κούκσικς 37 (8 τρ., 7 ρ., 3 κλ.), Λάππας 2, Λόλας 12

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κ. Μέξας): Αγγελακόπουλος 4, Αθανασούλας 20 (3), Σοκκ, Ρουτκάουσκας 13, Πολυτάρχου 9, Κακαρούδης 17 (1), Αποστολίδης, Καλαϊτζίδης 4, Γιακκανίδης 8 (2), Τζουγκαράκης 11

ΔΗΛΩΣΕΙΣ Γ. ΣΚΑΡΑΦΙΓΚΑ

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, όμως είναι και τα περισσότερα παιχνίδια έδρας για μας, το οποίο και κρίθηκε στο τέλος. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Ηρακλή που αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα, αλλά μεγαλύτερα συγχαρητήρια στους παίκτες μου που κατάφεραν να κερδίσουν ένα ακόμη ματς, έστω και αν έπαιζαν στα τελευταία λεπτά χωρίς τον φυσικό ηγέτη αυτής της ομάδας, το Ν. Κόμματο.
Είχαν όμως ψυχή, είχαν διάθεση και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Εμείς πλέον θα ξεκουραστούμε για κάποιες ημέρες και μετά θα πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το επίσης δύσκολο παιχνίδι στην Πάτρα. Θα ήθελα να ευχηθώ Χρόνια Πολλά σε όλο τον κόσμο, με υγεία.