ΝΕΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΑΓΙΑΣ

Επιτυχιών συνέχεια για τον Ερμή Αγιάς που στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α2 επικράτησε στο κλειστό της Αγιάς της Ευρώπης Πευκοχωρίου με σκορ 79-71, ενώ εκμεταλλευόμενος και την ήττα του Αμύντα διεύρυνε τη μεταξύ τους διαφορά, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την 3η θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Οι παίκτες του Γ. Λίβανου εμφανίστηκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και παίζοντας καλό μπάσκετ προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ στο 10λεπτο, για να κλείσουν το ημίχρονο με διαφορά, ενώ το Πευκοχώρι κυρίως με το Μανούσο, κρατούσε επαφή με το σκορ.

Στην επανάληψη ο Ερμής κατάφερε να κάνει τα εύκολα δύσκολα δίνοντας το δικαίωμα στο Πευκοχώρι να «ροκανίσει» τη διαφορά, ωστόσο άντεξε στην πίεση και με τη συμπαράσταση των φιλάθλων, αλλά και με… πρώτα βιολιά τους Τσιλούλη (2) και Τριανταφύλλου (5) που «βομβάρδιζαν» με τρίποντα, επιβλήθηκε του αξιόμαχου αντιπάλου του κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 24-12, 46-39, 63-54, 79-71

Ερμής Αγ. (Λίβανος): Τσιαμπαλής 9 (1), Μηλιώνης, Τσιλούλης 21 (2), Σπυρόπουλος 4, Τζόλος 8, Κόμματος 11 (1), Νταλός, Τριανταφύλλου 18 (5), Λάππας, Τσούμας, Λόλας 8.

Ευρώπη Π. (Μελετιάδης): Αμπατζίδης 3 (1), Τζουβάρας, Ακεψιμαΐδης 2, Ελευθεριάδης 19 (1), Βελισσαρίου 11 (3), Σαββίδης, Κιτσούλης 2, Καμπουρίδης 6, Γκατζιάς, Μανούσος 28.

ΔΗΛΩΣΗ Γ. ΛΙΒΑΝΟΥ

«Κρατάμε μόνο τη νίκη και προχωράμε. Δυστυχώς σήμερα δεν κάναμε τίποτα από αυτά που είπαμε κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, αλλά και κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου. Δώσαμε έτσι τη δυνατότητα στον αντίπαλο να κάνει την αντεπίθεσή του, να πιστέψει ότι μπορεί να φτάσει στη νίκη μειώνοντας το σκορ και εμείς αγχωθήκαμε. Σε κάθε παιχνίδι πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και στα 40 λεπτά του και να μην εφησυχάζουμε, γιατί κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο και κανένα δεν κρίνεται από τα πρώτα του λεπτά.

Στο ημίχρονο είπαμε να μπούμε πολύ δυνατά στα πρώτα πέντε λεπτά και να καταφέρουμε να αυξήσουμε τη διαφορά στο σκορ, αποβάλλοντας το άγχος μας, αλλά… Το Πευκοχώρι είναι μία πολύ δυνατή ομάδα, με έμπειρα παιδιά που έχουν αγωνιστεί και στην Α1 εθνική και πολύ καλό προπονητή και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη μας μειώνοντας τη διαφορά. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί σήμερα ήμουν προπονητής στο τελευταίο παιχνίδι αυτού του γηπέδου, που μπορεί να μην το έζησα πολύ, αλλά οι άνθρωποι του Ερμή με όσα μου έχουν πει, κατάφεραν να με κάνουν να καταλάβω πόσο σημαντικό ήταν για την πορεία της ομάδας. Επίσης θα ήθελα να ευχηθώ χρόνια πολλά στον Βαγγέλη Αλεξανδρή, έναν άνθρωπο που μ’ έχει βοηθήσει σημαντικά, γιατί σήμερα έχει τα γενέθλιά του και να συνεχίσει να είναι ενεργός στο χώρο του μπάσκετ».