ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Νίκη με ανατροπή για τον Απόλλωνα Λάρισας που στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της FL «καρδιοχτύπησε» τους οπαδούς του, αφού σε ένα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι με τον ουραγό της βαθμολογίας Αιγινιακό βρέθηκε να χάνει με 0-2 για να επικρατήσει τελικά στην επανάληψη με 3-2!

Υποτονικός και κατώτερος των περιστάσεων ο Απόλλωνας υποτίμησε τους φιλοξενούμενους, που στην πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού έκαναν τη ζημιά, όταν στο 32’ ο Σοφιάνης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαντζάρη για το 0-1, ενώ στο 34’ ο Βλαχομήτρος έχασε απίστευτη ευκαιρία μπροστά στον κίπερ του Απόλλωνα στέλνοντας τη μπάλα άουτ!

Το σουτ του Γιαλαμούση στο 41’, που επίσης πέρασε μόλις άουτ, ουδόλως «ξύπνησε» τους Απολλωνιστές, που στην εκπνοή δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα, όταν στο 44’ ο Βλαχομήτρος πλάσαρε σωστά για το 0-2, ενώ οι γηπεδούχοι έδειξαν να συνέρχονται στην επανάληψη, καθώς με την έναρξη του δευτέρου μέρους (47’) κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Παπαδόπουλου και ο Χατζής δεν αστόχησε μειώνοντας σε 1-2.

Το τέρμα άλλαξε την εικόνα του αγώνα και στο 51’ ο Κοντοές με προβολή ισοφάρισε σε 2-2, ενώ 10’ λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας έφτασε στην ολική ανατροπή, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κοντοές έπιασε την κεφαλιά και ο Χατζής με προβολή σε κενή εστία σημείωσε το 3-2 για την ομάδα του.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Απόλλωνα νικητή μιας αναμέτρησης που θα πρέπει να γίνει μάθημα στους παίκτες του, ενώ η ομάδα της Φιλιππούπολης παραμένει δεύτερη στη βαθμολογία αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά της από τον τρίτη Κέρκυρα που έμεινε στο «Χ» στο παιχνίδι με τον Ηρακλή.

Απόλλων Λάρισας (Άριαν Μπελά): Μαντζάρης, Καμπέρης, Σκούπρα, Χατζής, Μπραμπίγια, Μπιμάι (46′ Γαρυφαλλόπουλος), Γκουντρουμπής, Τασιούλης (77′ Βαγενάς), Σουλιώτης (17′ λ.τ. Κοντοές), Λίταινας, Καρατάσιος.

Αιγινιακός (Τζεμ Καρατζά): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος (56′ Τοπαλίδης), Γιαλαμούδης, Στάνιτς, Ζήσης, Βελκόσκι, Σοφιάνης (76′ Έππας), Πολύζος, Τσολακίδης, Παπαδόπουλος, Βλαχομήτρος (46′ Πιαστόπουλος).