ΜΕΓΑΛΟ «ΔΙΠΛΟ» ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΑΓΙΑΣ

Μεγάλο εκτός έδρας «διπλό» για τον Ερμή Αγιάς που στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 επικράτησε της Καβάλας με 92-85, αν και χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης, αφού στην κανονική του διάρκεια το παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο με σκορ 68-68.

Οι παίκτες του Γ. Λίβανου, παρά την απουσία του Ζιβάνοβιτς (διάστρεμμα), εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι στο κλειστό «Αλεξάνδρα Δημόγλου» της Καλαμίτσας και πήραν κεφάλι στο σκορ (7-18), ωστόσο στο δεύτερο 10λεπτο οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Ερμή στο +3 (33-36).

Το παιχνίδι απέκτησε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, ενώ στο 4ο 10λεπτο τα μεγάλα σουτ των Τσιλούλη και Τριανταφύλλου έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, με τον Ερμή πολύ πιο ψύχραιμο και εύστοχο από μακριά να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 33-36, 51-55, 68-68 (κ.α.), 85-92

ΚΑΒΑΛΑ (Α. Καραπιπερίδης): Ετινόσα 4, Χουχούμης 4, Καμάρας 7, Ναούμης 4, Προδρόμου 23, Κουμλέλης 4, Φλιατής 3, Σκλήβας 9, Παπάς 20 (3), Σταματογιάννης 2, Μπουτερλεβίσιους 5 (1)

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ-ΛΑΡΙΣΑΣ (Γ. Λίβανος): Τσιαμπαλής 17 (3), Μηλιώνης, Τσιλούλης 23 (4), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 3 (1), Κόμματος 8 (1 τρ., 12 ρ., 7 ασ.), Νταλός, Τριανταφύλλου 17 (3), Λάππας 4, Βρεττάς 2, Τσούμας, Λόλας 12