“ΛΥΓΙΣΕ” ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΣΤΟΧΙΑ Ο ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ

Δεν τα κατάφερε στο κατάμεστο κλειστό του Αμπελώνα η ομάδα του Γ.Σ Αμπελώνα, που γνώρισε την ήττα από το Γ.Σ Γόμφων με σκορ 55-60, χάνοντας έτσι την ευκαιρία για συμμετοχή στα play off ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Στον αγώνα της χρονιάς οι παίκτες του Γιαννόπουλου έδειξαν να «λυγίζουν» από το άγχος και την αστοχία τους, ενώ στο παιχνίδι κυριάρχησε το πάθος, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να καταφέρνει να πάρει διαφορά ασφαλείας, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Τρικαλινούς στο +2 (28-30).

Οι κλειστές άμυνες κυριάρχησαν και στο 3ο 10λεπτο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι σε ένα ξέσπασμα και με επιμέρους σκορ 9-16 έκλεισαν την περίοδο στο +9 (37-46), με τους Αμπελωνίτες να «επιστρέφουν» μειώνοντας στο καλάθι 1’06’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα (12’’) και με το σκορ στο 55-58 ο Γ.Σ Αμπελώνα έχασε απανωτά σουτ, απέτυχε και σε τρίποντο… απελπισίας και οι Γόμφοι με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσαν το τελικό 55-60 παίρνοντας το πολυπόθητο εισιτήριο.

Σημειώνεται πως οι υπόλοιπες τρεις ομάδες που έχουν εξασφαλίσει την συμμετοχή τους στα μπαράζ ανόδου είναι η Αναγέννηση Καρδίτσας, ο Σπάρτακος Λάρισας και ο Γ. Σ. Αλμυρού, ενώ η κλήρωση για τα μεταξύ τους παιχνίδια θα γίνει την Τρίτη 16 Απριλίου.

Δεκάλεπτα: 10-13, 28-30, 37-46, 55-60

Γ Σ Αμπελώνα (Γιαννόπουλος): Γκανέτσας 14, Τεκούσης Β. , Μανώλας 3, Κοτσώνας 12, Κονδυλόπουλος 9, Τσακνάκης 5(1), Βλησσαρούλης , Τεκούσης Ε. , Τεκούσης Π. , Αποστολάκης 12 .

Γ Σ Γόμφων ( Αλεξίου) Καγιαμανίδης 6, Λιάσκος, Ζαχόπουλος 4, Ροδόπουλος 9(1), Τσίγκας, Μάρκος, Οικονόμου, Κουρμέτζας 1, Ψύρρας 17(2), Στρακάτσαλος 10(1), Κουρέπης 13.

ΦΩΤΟ: F/B Γ.Σ ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ