«ΛΥΓΙΣΕ» ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ

«Σκληρό καρύδι» αποδείχθηκε ο Ερμής Αγιάς, που στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από τον Ηρακλή με σκορ 96-87 κοντράροντας στα ίσα τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, με τον Ερμή να προηγείται στο 1ο 10λεπτο με +4 και το Γηραιό να περνά μπροστά στο ημίχρονο με μόλις ένα καλάθι διαφορά (45-43), αφού οι παίκτες του Γ. Λίβανου δεν κατέθεταν τα όπλα, σε ένα ματς διαφήμιση του επιθετικού μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι «έχτισαν» μια μικρή διαφορά στο 3ο 10λεπτο (72-65) και εκμεταλλευόμενοι και την έδρα πανηγύρισαν στο τέλος τη νίκη, απέναντι σε έναν Ερμή που δικαιολόγησε απόλυτα τη βαθμολογική του θέση, σε μια εμφάνιση διαφήμιση του αθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-43, 72-65, 96-87.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Αγγελακόπουλος 5, Αθανασούλας 16, Σοκ 25 (3), Ρουτκάουσκας 8, Πολυτάρχου 12 (1), Κακαρούδης 20 (1), Αποστολίδης, Μπένας 2, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 2, Τζουγκαράκης 6.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Λίβανος): Τσιαμπαλής 8 (1), Τσιλούλης 14 (3), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 3, Κόμματος 22 (4), Τριανταφύλλου 10 (2), Ζιβάνοβιτς 6, Λάππας 1, Βρέττας, Λόλας 17.