«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ευχάριστο κυριακάτικο απόγευμα για τον Απόλλωνα Λάρισας που στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League επικράτησε των Τρικάλων με 3-1, «καθαρίζοντας» τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Άριαν Μπελά μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο της Φιλιππούπολης και έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους, αφού μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα ο Σκούπρα με ασύλληπτο σουτ ξετίναξε τα δίχτυα των Τρικάλων για το 1-0, ενώ στο 16’ ο Γκουντρουμπής αξιοποίησε όμορφη μπαλιά του Χατζή στην πλάτη της άμυνας σημειώνοντας με προβολή το 2-0 για την ομάδα του.

Η καθολική υπεροχή του Απόλλωνα έφερε και τρίτο τέρμα, με τον Χατζή στο 24’ να χρίζεται σκόρερ σημειώνοντας με κοντινό πλασέ το 3-0, ενώ το μόνο που κατάφεραν τα Τρίκαλα ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 49’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τριανταφυλλάκου.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι τέλους, με τον Απόλλωνα, που παραμένει «στο κόλπο» της διεκδίκησης της δεύτερης θέσης, να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σουλιώτη στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κοντοές, Σουλιώτης, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Λίταινας, Πολέτο, Λούκας (51’ Μαρκολίνο), Μπραμπίλα (83’ Μπιμάϊ), Γκουντρουμπής (75’ Τασιούλης).

Τρίκαλα (Μίλος Κόστιτς): Ταϊρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Ντιαλό (55’ Κούλπας), Λάσκαρης, Τριανταφυλλάκος, Ράντι, Συμελίδης, Γκουγκούδης (46’ Καπός), Σμυρλής (61’ Νιάρος).